ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μεγάλη καρδιά και «ερυθρόλευκη» ψυχή

Η καρδιά του πρωταθλητή «μίλησε» ξανά. Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός «άλωσε» το κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (σ.σ.: χωρίς Χριστοδούλου, Γιώτα και Γενιτσαρίδη). Οι «ερυθρόλευκες… λέαινες» έδειξαν χαρακτήρα και παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ και με 11-10 στο τάι μπρέικ, έκαναν την ανατροπή και νίκησαν την ΑΕΚ με 3-2 σετ (19-25, 25-20, 21-25, 25-20, 19-17). Μεγάλη καρδιά και «ερυθρόλευκη» ψυχή.

Ειδικά με ό,τι είχε προηγηθεί πριν την έναρξη του ματς, που θα μπορούσε να κλονίσει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία των κοριτσιών του Ολυμπιακού. Κάτι που φάνηκε στο πρώτο και το τρίτο σετ. Όμως όταν η μπάλα «έκαιγε», όταν το ματς ήταν σε καθοριστικά σημεία, όταν έφτασε η ώρα να κριθούν τα κρίσιμα σετ του ματς, οι κοπέλες του Θρύλου έδειξαν πώς έχουν καρδιά πρωταθλητή. Κι αυτό μέτρησε στο μέγιστο βαθμό για να κάνουν την ανατροπή.

Έβγαλε αντίδραση

Στο πρώτο σετ από το 9-11 δέχθηκε ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 15-11 και μετά οι «ερυθρόλευκες» υπέπεσαν σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στις γηπεδούχες να κάνουν το 1-0 με 25-19. Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση. Δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να αλλάξει τα δεδομένα και να πάρει το προβάδισμα. Μετά το αρχικό 3-7, βρέθηκε και στο 7-10, αλλά στιγμές αδράνειας επέτρεψαν στις «κιτρινόμαυρες» να ισοφαρίσουν (13-13). Μετά το τάιμ άουτ του Παρίζι, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 (16-13) και έφτασε στο +4 (20-16), για να ισοφαρίσει σε 1-1 με 25-20 μετά από χαμένο σερβίς των γηπεδούχων.

Αδράνεια και επιστροφή

Στο τρίτο σετ και μετά το αρχικό 2-2, έγιναν ορισμένα λάθη. Η ΑΕΚ απέκτησε προβάδισμα μεταξύ δύο και τριών πόντων (8-5), αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε (8-7) και παρότι ήταν πίσω στο σκορ, με άσο της Χίπε έκανε το 20-20. Τα λάθη εκεί μέτρησαν και το σετ τέλειωσε 25-21 για τις γηπεδούχες. Μετά το αρχικό 2-0 στο τέταρτο σετ, η Κόστα μείωσε σε 2-1 και με μπλοκ ο Ολυμπιακός προσπέρασε (4-3). Αύξησε το προβάδισμά του (8-4) και το διατήρησε για αρκετή ώρα.

Τα λάθη, όμως, δεν έλειπαν κι έτσι έγινε το σκορ 12-12, με την Χίπε να ξεκολλάει τον Ολυμπιακό (12-13) και τη Σάλας να δίνει πολύτιμες λύσεις από το 14-13 της ΑΕΚ και μετά. Το σκορ έγινε 17-15 για τις «κιτρινόμαυρες», αλλά οι κοπέλες του Θρύλου επέστρεψαν. Σερί 5-0, το σκορ 20-17 με τη Γερμανίδα διαγώνια και την Κουβανή ακραία. Ο Θρύλος κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-20 με το μπλοκ άουτ που κέρδισε η Κόστα.

Έδειξε χαρακτήρα στο τέλος

Όσον αφορά στο τάι μπρέικ, ήταν σετ για γερά νεύρα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 και 6-3 με άσο της Εμμανουηλίδου. Οι γηπεδούχες επέστρεψαν, ισοφάρισαν 7-7 με μπλοκ στην Χίπε. Η Σάλας ήταν αποτελεσματική στα κρίσιμα σημεία, όπως και η Μαριάνα Κόστα. Νέα λάθη και οι «ερυθρόλευκες» πίσω στο σκορ (10-9). Η Κουβανή ακραία πήρε πολλές φάσεις πάνω της και έκανε το 13-11. Νέα ισοπαλία 13-13 και κατόπιν πέντε σερί σετ/ματς μπολ για τον Ολυμπιακό. Τελικά, μια επίθεση εκτός αντένας των γηπεδούχων και ο πόντος της Κόστα διαμόρφωσαν το 19-17 και έδωσαν στο Θρύλο τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ 2-3: 25-19 (24’), 20-25 (26’), 25-21 (26’), 20-25 (27’), 17-19 (25’).