Με υπογραφή Κασάμι

Με την υπογραφή του Παϊτιμ Κασάμι, που σκόραρε με κεφαλιά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Νότιγχαμ στο τελευταίο φιλικό πριν την επανεκκίνηση του Πρωταθλήματος. Καλή εμφάνιση από τους Πειραιώτες οι οποίοι έδειξαν καλά στοιχεία σε άμυνα και επίθεση.

Έτσι παρατάχθηκε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Τζολάκη. Τετράδα στην άμυνα οι Βρουσάι- Ρέτσος – Σωκράτης και Ρέαμπτσιουκ. Εμβιλά και Κασάμι με Αγκιμπού δεκάρι, ενώ στα άκρα ήταν οι Μπιέλ, Φορτούνης και μπροστά ο Ελ Αραμπί. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερο τέμπο με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 5′ με τη συνεργασία Ελ Αραμπί και Μπιέλ αλλά τον Ισπανό να μην ολοκληρώνει τη φάση καθώς το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώμα αμυντικού και έφυγε κόρνερ. Το χαμηλό τέμπο ευνοούσε τον Ολυμπιακό που κρατούσε τη μπάλα, την ώρα που η Νότιγχαμ έψαχνε χώρο αλλά δεν μπορούσε.

Ξύπνησαν από το 37′ και μετά

Στην επίθεση ο Ολυμπιακός είχε ένα ιδιότυπο 4-4-2  με τον Μπιελ κοντά στον Αραμπί και τους Αγκιμπού -Φορτουνη να αλλάζουν θέσεις. Η κατάσταση έμοιαζε ήρεμη μέχρι το 37’… Ήταν τότε που ο Ολυμπιακός έκανε την δεύτερη καλή φάση με συνεργασία Μπιέλ – Φορτουνη και τελικό αποδέκτη της μπάλας τον δεύτερο που σούταρε αλλά ο Χέντερσον ήταν σε ετοιμότητα. Ένα λεπτό μετά, ωστόσο από κόρνερ του Έλληνα άσου ο Κασάμι πέταξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 41′, εύκολα θα γινόταν και το 2-0 αλλά ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει φάτσα με τον Χέντερσον στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Πίεση ψηλά και κατοχή Νότιγχαμ

Από το πρώτο μισάωρο του αγώνα και έπειτα, οι παίκτες του Ολυμπιακού πίεζαν αρκετά ψηλά  αλλά στο β μέρος δεν είχαν ένταση επιθετική με αποτέλεσμα να δεχτούν πίεση από τη Νότιγχαμ. Μια πίεση που ήταν ανούσια ωστόσο καθώς δεν μεταφράστηκε σε γκολ. Και για αυτό φρόντισε η άμυνα της ομάδας του Μίτσελ και δύο φορές ο Πασχαλάκης που μπήκε αντί του Τζολάκη καταγράφοντας δύο αποκρούσεις σε ενέργειες του Τζόνσον και του Ο Μπράιεν σε 12 λεπτά (62′-74′), με τον  Ολυμπιακό να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 72′ με ωραία κίνηση του Μπακαμπού που πήρε τη μπάλα και σουτάρει αλλά ο Χέντερσον έδιωξε με υπερένταση. Μία Νότιγχαμ που είχε, μετά το 60′, και τον Σκάρπα που πρόλαβε να δείξει κάποια πράγματα από το ταλέντο του.

Ολυμπιακός (Mίτσελ 4-2-3-1): Tζολάκης – Βρουσάι, Ρέτσος, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Κασάμι – Αγκιμπού Καμαρά, Μπιέλ, Φορτούνης – Ελ Αραμπί.

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ 4-3-3): Χέντερσον – Οριέ, ΜακΚένα, Μπολί, Λόντι – Γέιτς, Μανγκαλά, Κόλμπακ, Γκιμπς-Γουάιτ – Λίνγκαρντ, Τζόνσον.