Με το μυαλό στο Κύπελλο Ελλάδας

Όταν ο Θρύλος προηγήθηκε 72-56, στα 56” πριν το τέλος της 3ης περιόδου, το ματς φάνηκε να τελειώνει. Αλλά το Μαρούσι δεν το παράταση. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού. Μιας και με επί μέρους σκορ 4-21 προσπέρασε 76-77 (5:45). Όμως οι πρωταθλητές «απάντησαν» με δικό τους 15-4 και τελικά νίκησαν 93-87 πριν το Final-8 του Ηρακλείου. Διότι ήταν φανερό πώς η σκέψη τους ήταν ήδη στη διοργάνωση, στην Κρήτη. Δηλαδή στο δεύτερο στόχο της σεζόν. Με το μυαλό στο Κύπελλο Ελλάδας.

• Ο MVP: Φίλιπ Πετρούσεφ. Όταν ο Μπαρτζώκας τον πέρασε στο «5» ήταν καταλυτικός και βοήθησε πολύ με 15π,. 5ρ. και 2 κλ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Μετά το 4-21 που έκανε το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δικό του 15-4 και «καθάρισε» το ματς και τη νίκη!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ίγκνας Μπραζντέικις. Έπαιξε μόλις 6:47 και πέρασε απαρατήρητος. Διότι είχε 1/4 σουτ (0/2 τρίποντα), αλλά και ένα λάθος.
  • THE POINT: Η υπεροχή του Θρύλου σε ευστοχία στα δίποντα (71%-63%) μέτρησε πολύ, όπως και οι παραπάνω πόντοι από λάθη αντιπάλου (15/10).

Αμφίρροπο ματς

Η συνεργασία των Γουόκαπ και Μπραζντέικις έφερε τους πρώτους πέντε πόντους του Θρύλου (5-3, 3′). Αλλά το Μαρούσι «χτύπησε» από μακριά (2/3τρ.) για το 5-6. Επιπλέον, ο Ραντούλιτσα κέρδισε σε δύο σερί επιθέσεις τον Φαλ (7-10, 5′), καθώς νωρίτερα ο Γάλλος σέντερ είχε σκοράρει με υποδειγματικό τρόπο. Ακόμα, η ομάδα του Βετούλα βρέθηκε και στο +5 (7-12, 6′). Ωστόσο, η είσοδος του Ράιτ άλλαξε το momentum. Καθώς ο Αμερικανός σέντερ έδωσε άμεσα επιθετικές λύσεις (4π.) για το 14-14 (9′). Αν και οι ισοπαλίες ήταν 4 στο δεκάλεπτο, εντούτοις έληξε με το Μαρούσι μπροστά. Μετά το καλάθι του Στασινού (18-20).

Ζήτημα ποιότητας

Επιπλέον, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7 (18-25) μετά το τρίποντο του Γούνταρντ (11′). Διότι είχαν καλό ρυθμό και σωστές επιλογές στην επίθεση. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έδειχνε να είναι «εγκλωβισμένος» στο τέμπο του ματς. Αλλά ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν κεφάτος. Καθώς σημείωσε 11 πόντους (4/4 διπ.) και μετά τρίποντο για το 33-33 (16′). Επιπρόσθετα, μετά από ώρα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Μέσα από την άμυνά του (5κλ. στην περίοδο), ο Θρύλος προσπέρασε 40-38 με τον Πετρούσεφ (18′). Ακόμα, με 8-0 σερί βρέθηκε στο 44-38 (στα 37”) και έκλεισε με +6 το πρώτο μέρος. Εξάλλου, η… ανατροπή ήρθε από τον πάγκο (28-11π. για τις δύο ομάδες)!

Δια… χειρός Μήτρου-Λονγκ

Επιπλέον, με γκολ-φάουλ του Ράιτ (11π.) ο Ολυμπιακός έφτασε με το… καλημέρα στην 3η περίοδο στο +9 (49-40, 21′). Επίσης, ο Γουόκαπ έδωσε ασίστ στον Πίτερς (53-45), έπαιξε άμυνα και κέρδισε την μπάλα. Μετά ο Μήτρου-Λονγκ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (55-45, 24′). Βέβαια, το Μαρούσι με τα τρίποντα του Γιαννόπουλου δεν έχασε την επαφή με το σκορ (55-48 και 60-53 στο 27′). Όμως ο εξαιρετικός ομογενής γκαρντ του Θρύλου (9π.) συνέβαλλε για το 64-55 (28′). Ακόμα ο Γουίλιαμς-Γκος (16π.) έστειλε τη διαφορά στο +16 (72-56, 56”). Λοιπόν εκεί φάνηκε να τελειώνει το ματς!

Το μυαλό στο Κύπελλο

Αλλά οι παίκτες του Βετούλα είχαν άλλη άποψη. Διότι από εκείνο το σημείο η εικόνα του ματς άλλαξε ολοκληρωτικά. Καθώς ο Θρύλος σημείωσε μόλις ένα καλάθι ως το 36′. Για την ακρίβεια, το Μαρούσι έκανε επί μέρους 4-21 με κομβικό τον Χιλ και προσπέρασε 76-77 με τον Ραντούλιτσα (35′). Για το λόγο αυτό, ο Μπαρτζώκας έριξε ξανά στο παρκέ τους Πίτερς και Γουόκαπ, ενώ έφερε τον Πετρούσεφ στο «5».

Έτσι οι δύο τελευταίοι και ο Λαρεντζάκης βοήθησαν πολύ για το επί μέρους 15-4 που ακολούθησε. Καταρχάς ο Σέρβος σέντερ (7π.), αλλά και ο «Θωμάς» με 3 ασίστ και ένα κλέψιμο! Όπως και ο «Λάρι» που σημείωσε 8 πόντους για το +10 (91-81, 39′). Μετά ο Φίλιπ διαμόρφωσε το τελικό 93-87 στα 3,9”. Με το μυαλό στο Κύπελλο Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.