Με το μυαλό στο ντέρμπι

Χωρίς αγωνιστική υποχρέωση ήταν ο Ολυμπιακός το Σάββατο. Μιας και είχε το ρεπό του, στο πρωτάθλημα της Volley League. Ωστόσο ο Ντανιέλ Καστελάνι και οι παίκτες του δεν έχασαν την ευκαιρία. Για να δουλέψουν όπως πρέπει. Με το μυαλό στο ντέρμπι.

Το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Λοιπόν, το προσεχές Σάββατο υπάρχει το ματς με τον Παναθηναϊκό. Έτσι, οι παίκτες του Ολυμπιακού και ξεκουράστηκαν, αλλά και δουλεύουν καθημερινά για το ματς της 24ης Φεβρουαρίου. Για την ακρίβεια, το ντέρμπι στο κλειστό του ματς. Ειδικότερα, οι δύο ομάδες θα τεθούν αντίπαλοι με έπαθλο την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Μιας και η βαθμολογία είναι τέτοια που θα καθορίσει την τελική κατάταξη στην κανονική περίοδο. Δηλαδή τη θέση κάθε μιας ομάδας. Όπως και τα «σταυρώματα» στα πλέι οφ, στη «μάχη» για τον τίτλο. Αξίζει να σημειωθεί πώς στη βαθμολογία, ο ΠΑΟ έχει 41 βαθμούς σε 15 ματς, ενώ ο Ολυμπιακός 39 σε 14, αντίστοιχα. Κατά συνέπεια, αν ο πρωταθλητής νικήσει, «κλειδώνει» την πρώτη θέση.

Τα σενάρια στο μυαλό

Αλλά μπορεί να το κάνει και σε περίπτωση ήττας με 3-2 σετ. Μετά πρέπει να επικρατήσει με «καθαρό» τρίποντο του Μίλωνα, για να πάρει την πρώτη θέση. Διότι με ήττα 3-2 οι «ερυθρόλευκοι» θα πάρουν ένα βαθμό και ο αντίπαλός τους τρεις. Επομένως, αν επικρατήσει ο Θρύλος με 3-0 ή 3-1 σετ του Μίλωνα για την τελευταία αγωνιστική, θα ισοβαθμήσει με τον ΠΑΟ στους 43. Ωστόσο επειδή νίκησε 3-1 στο ματς του πρώτου γύρου, θα υπερισχύσει στα κριτήρια ισοβαθμίας. Άρα θα τερματίσει πρώτος στην κανονική περίοδο. Με το μυαλό στο ντέρμπι.