ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Με το μυαλό στη Φερεντσβάρος

Το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στη φετινή Handball Premier τέλειωσε σήμερα στη Θεσσαλονίκη. Διότι στο ματς για την 22η αγωνιστική, την τελευταία της κανονικής περιόδου, ο Θρύλος ηττήθηκε 26-21 από τον ΠΑΟΚ. Βέβαια ήταν και ένα ματς με πολύ… ξύλο. Αξιοσημείωτο είναι πώς σκίστηκε το φρύδι του Μιχαηλίδη. Επίσης, ο Τσιγαρίδας δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο, με τον Θανάση Παπάζογλου να αποβάλλεται. Ακόμα Σάββας και Σλίσκοβιτς γέμισαν μελανιές. Με το μυαλό στη Φερεντσβάρος.

Αντίδραση μέσα από την άμυνα

Λοιπόν, ο Ολυμπιακός μπήκε… χαλαρά στο ματς. Καθώς μετά τα γκολ του Μοντόρο (3:29) για το 2-1 και του Βίντα (5:13) για το 3-2, «κόλλησε». Έτσι, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 6-2 (8′). Ωστόσο, ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση! Μιας και «απάντησε» με δικό του σερί 3-0. Για να πλησιάσει στο γκολ (6-5) μετά το τέρμα του Σάββα (11:17). Ακόμη, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» πήρε εξαιρετικό βαθμό. Καθώς δεν δέχθηκε γκολ για περισσότερο από 11 λεπτά.

Επίσης, στο διάστημα αυτό ο Παπαντωνόπουλος ήταν εξαιρετικός με αποκορύφωμα τη διπλή απόκρουση (16:45). Μετά το γκολ του Βίντα (6-6, 15′), ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά. Αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την επαφή με το σκορ. Μιας και «απαντούσε» στα γκολ του Δικεφάλου του Βορρά, άμεσα, ως το 8-8 με τον Βίντα (20:26). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ερυθρόλευκων» για να προηγηθεί 10-8 (23:27). Όμως ο Θρύλος δεν δέχθηκε άλλο γκολ ως το ημίχρονο και με τους Τζηρά (πέναλτι, 29:17) και Βίντα (κόντρα, 29:58) πήγε ισόπαλος 10-10 στο ημίχρονο.

Το μυαλό ήταν στη Φερεντσβάρος

Ωστόσο, το σκηνικό στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ανάλογο με αυτό του πρώτου. Για την ακρίβεια, ο Θρύλος είναι εξ νέου «νεκρά» διαστήματα. Διότι μετά τα δύο γκολ του Σάββα, που μείωσε σε 13-12 (33:36), ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 17-12 (37:35). Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Τζηράς αστόχησε σε πέναλτι (σ.σ. δοκάρι στο 36:55)! Όμως ξανά η άμυνα του Ολυμπιακού, μαζί με τις επεμβάσεις του Παπαντωνόπουλου, ήταν τα στοιχεία που έπαιξαν ρόλο για την επιστροφή του Θρύλου. Ειδικότερα, με δύο γκολ μέσα σε 45” από Σλίσκοβιτς και Παπαβασίλη, ο Θρύλος μείωσε 18-15 (41:14). Αλλά ξανά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +5 (20-15) στο 43:15.

Παρότι ο Ολυμπιακός είχε καλά διαστήματα και μείωνε (20-17, 46:50, Σλίσκοβιτς) τα αβίαστα λάθη δεν σταμάτησαν. Όπως αυτά που έγιναν για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο 21-17 (47:59)! Διότι αυτό συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρεθεί στο +6 (23-17) στο 51:19. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας της Handball Premier μείωσαν σε 24-20 με το πέναλτι του Σάββα (56:17). Αλλά ξανά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +6 (26-20, 57:51). Στη συνέχεια, ο Κάβτσιτς σκόραρε για το τελικό 26-21 (58:40), μιας και δεν άλλαξε κάτι ως το φινάλε. Καθώς ήταν φανερό πώς οι «ερυθρόλευκοι» σκέφτονταν τον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup (20/4). Με το μυαλό στη Φερεντσβάρος.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 6-6, 8-7, 10-8, 10-10 (ημιχ.) 14-12, 17-13, 20-15, 21-17, 23-19, 26-21.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θανάσης Παπάζογλου 3, Κώστας Κουκμίσης 4, Λευτέρης Παπάζογλου, Τσαναξίδης, Νίκος Κουκμίσης 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 3, Τζωρτζίνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζιμπουλας, Παπαντωνοπουλος, Κανδύλας 1, Σλισκοβιτς 3, Τσιγαρίδας 1, Σμόκοτ, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Καβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

• Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος, Κόκκινη: 52:18 Θανάσης Παπάζογλου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/4-2/4.