ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με το μυαλό στα πλέι οφ

Αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ και 9-12 στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη ανατροπή. Καθώς κατάφερε να γυρίσει το ματς με τον Μίλωνα. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη του με 3-2 σετ (σ.σ.: 17-15 στο πέμπτο). Επομένως τερμάτισε στη δεύτερη θέση, αλλά με το αποτέλεσμα αυτό και το βαθμό που πήρε η ομάδα της Νέας Σμύρνης, πήρε την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Κατά συνέπεια, θα είναι η αντίπαλος του Θρύλου στα ημιτελικά της Volley League. Με το μυαλό στα πλέι οφ.

Δεν είχαν καθαρό μυαλό!

Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο ματς. Έτσι νωρίς ήταν πίσω με 2-5 από τον πόντο του Γιορντάνοφ. Επίσης, με δύο άσσους από τον Βούλγαρο διαγώνιο, ο Μίλωνας βρέθηκε μπροστά με 6-11. Αν και ο Ζουπάνη μείωσε σε 8-12, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό. Συνεπώς, δίκαια έφτασαν στο 10-17 με τον Γιορντάνοφ, καθώς ο Θρύλος είχε μόλις 36% στην επίθεση. Λοιπόν, με δύο σερί πόντους του Μολίνα έχει το 14-23, για να τελειώσει το σετ ο ίδιος (15-25).

Αλλά και στο δεύτερο τα προβλήματα δεν μειώθηκαν. Μιας και η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 6-4 με το μπλοκ του Πολουγιάν! Παρότι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με μπλοκ του Γκουσταβάο (10-10), ο Μίλωνας έμεινε μπροστά (15-17). Μετά, δύο διαδοχικά μπλοκ του Θεοδόση διαμόρφωσαν το 18-20. Αργότερα, ο άσσος του Μολίνα το 19-23 και η επίθεση του Γιορντάνοφ το 19-25, για το 0-2 σετ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν βαθμό στο «Μελίνα Μερκούρη», μαζί με την τρίτη θέση.

Κυριαρχική ισοφάριση

Όμως όλα αυτά άλλαξαν από την αρχή του τρίτου σετ. Όταν ο Ολυμπιακός με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο έκανε το 4-2, ενώ με άσσο του Χανδρινού του 7-3. Διότι είχε αλλάξει το… τσιπάκι στο μυαλό των παικτών του Καστελάνι. Μετά ο εξαιρετικός Τράβιτσα με σερί μπλοκ έκανε το 12-5, για να τελειώσει την επίθεση ο Ζουπάνη για το 18-9. Ύστερα, με άσσο του Χανδρινού έγινε το 21-12, για να πάρει ο Θρύλος το σετ με 25-13, καθώς ο Νανόπουλος δεν σημάδεψε σωστά.

Ανάλογη μορφή είχε και το τέταρτο σετ. Καθώς με τον άσσο του Χανδρινού έγινε το 4-2, ενώ ο Ζουπάνη τέλειωσε την επίθεση για το 7-3. Στη συνέχεια, το μπλοκ του Βαϊόπουλου έφερε το σετ στο 10-6, για να ακολουθήσει ο άσσος του Ζουπάνι (15-7)! Αργότερα, τρεις διαδοχικοί από τον Χανδρινό για το 21-8, πριν ο Βαϊόπουλος με πρώτο χρόνο τελειώσει το σετ με 25-14, για το «ερυθρόλευκο» 2-2.

Νίκη πριν τα πλέι οφ

Ωστόσο το τάι μπρέικ για αρκετή ώρα θύμισε τα δύο πρώτα σετ. Με άσσο του Μολίνα έγινε το 3-4, όμως ο Γκουσταβάο με πρώτο χρόνο μείωσε σε 6-7. Κατόπιν, τα «ερυθρόλευκα» λάθη οδήγησαν στο 8-10, για να πάρει πόντο ο Πολουγιάν, για το 9-12! Μετά το χαμένο σερβίς του Χανδρινού, ο Μίλωνας είχε ματς μπολ (12-14). Όμως ο Δαλακούρας το «έσπασε». Μετά ο Γιορντάνοφ δεν σημάδεψε σωστά (14-14). Αλλά ο Μολίνα έδωσε στους φιλοξενούμενους νέο ματς μπολ (14-15). Όμως, Δαλακούρας και Ζουπάνι τέλειωσαν τις επιθέσεις και ο Βαϊόπουλος, με μπλοκ, το σετ (17-15) και το ματς (3-2). Με το μυαλό στα πλέι οφ.

Τα σετ 3-2 σε 1.40: 15-25, 19-25, 25-13, 25-14, 17-15