Με Θρυλικό «Μωυσή» στα πλέι οφ!

Δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα που ο Ολυμπιακός φεύγει νικητής από την «Stark Arena». Αλλά αυτή τη φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν άλλος. Μιας και ο «Μωυσής» του Θρύλου ήταν αυτός που τον οδήγησε στη… Γη της Επαγγελίας! Καθώς ο Αμερικανός σέντερ έκανε απίθανο τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ.: πέτυχε τους 16 από τους 20π. του). Για να βάλει την «υπογραφή» του, για τη νίκη 89-86, με το τρίποντο στο 24,8” πριν το φινάλε. Με Θρυλικό «Μωυσή» στα πλέι οφ.

• Ο MVP: Μόουζες Ράιτ. Μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση για τον Αμερικανό σέντερ (20π., 4ρ., 2κλ.) ειδικά στην τελευταία περίοδο!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Εξαιρετική αναλογία ασίστ/λαθών του Θρύλου (27/9) σε σχέση με την αντίστοιχη του Ερυθρού Αστέρα (22/14).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αϊζάια Κάνααν. Σε ρηχά «νερά» και απόψε ο Αμερικανός γκαρντ που είχε μόλις 3π. (1/3τρ.) σε 14:51.
  • THE POINT: Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε 28 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, αλλά ο Θρύλος 20 από τα λάθη των Σέρβων.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Λοιπόν ο Ολυμπιακός μπήκε με σωστή, τακτική προσέγγιση στο ματς. Διότι ήδη στο 4′ ήταν μπροστά με 8-2! Καθώς ο εξαιρετικός Γουόκαπ τον οδήγησε (5π., 1κλ.). Επίσης, αμυντικά στέκονταν εξαιρετικά με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 1/6 σουτ. Ακόμα, ο Παπανικολάου ήταν παίκτης «κλειδί» στο πρώτο κομμάτι του ματς (2π., 2ρ., 2ασ.), για το 3-12 (6′). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν επιθετικά και οι Σέρβοι με σερί 8-0 μείωσαν στον πόντο (11-12, 8′). Όμως, ο Θρύλος έκανε σερί 9-0 (σ.σ. με 7π. του Πίτερς) και επί μέρους 11-3, για να κλείσει το δεκάλεπτο με +9 (23-14) με το δίποντο του Γκος. Σημεία αναφοράς οι 9 ασίστ και τα 2 κλεψίματα.

Έχασε τη συγκέντρωση

Επιπλέον, ο Ολυμπιακός ως το 13′ είχε θέματα. Καθώς έκανε 3 λάθη για το επί μέρους 7-2 των Σέρβων (21-25, 13′). Αλλά η άμυνα (σ.σ.: ΜακΚίσικ 2κλ.) έφεραν το 21-30 με το κάρφωμα του Ράιτ (14′). Επιπρόσθετα, η καλή κυκλοφορία έφερε και το τρίποντο του Μπραζντέικις (30-38, 17′). Όμως, ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά. Διότι η μπάλα δεν γύρισε σωστά, με βιαστικές επιλογές. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των πρωταθλητών Ελλάδας και πλησίασαν στο καλάθι (36-38, 19′). Αν και ο ΜακΚίσικ έκανε το 36-42 (23,2”), το ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο (4/5) του Χάνγκα (39-42). Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Ερυθρός Αστέρας είχε 7/10διπ. και 3/5τρ. στην περίοδο, αλλά και παραπάνω ασίστ (7-5).

Τον… μπλόκαρε

Επιπλέον, ο Θρύλος μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Μιας και με δύο διαδοχικά τρίποντα από Παπανικολάου και Γουόκαπ, βρέθηκε στο +9 (39-48, 22′). Ωστόσο, το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» εντοπίστηκε ακολούθως στην περιφερειακή άμυνα. Διότι ο Ερυθρός Αστέρας βρήκαν ελεύθερα σουτ πίσω από τα 6,75μ. Ειδικότερα με τον εξαιρετικό Νέντοβιτς. Συνεπώς, ο διεθνής Σέρβος γκαρντ με 3/3τρ. ως το 25′ έφερε το ματς στα ίσα (52-52). Αλλά και οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν δύο μεγάλα τρίποντα με Γκος (52-55) και Παπανικολάου (54-58, 28′). Όμως στο φινάλε, ο Μπολομπόι (5π.) και το τρίποντο του Τεόντοσιτς έφεραν τον Αστέρα μπροστά (64-63). Εξάλλου, δεύτερο σερί δεκάλεπτο που ο Θρύλος δέχθηκε 25 πόντους.

Θρυλικός «Μωυσής»

Παρ’ όλα αυτά, ο Θρύλος έκανε ένα γρήγορο 4-0 και με το καλάθι του Μήτρου-Λονγκ έκανε το 64-67 (32′). Στην άλλη πλευρά, ο Μπολομπόι συνέχισε να αποτελεί άλυτο… γρίφο για την άμυνα του Ολυμπιακού. Αλλά το ίδιο ακριβώς ήταν ο Ράιτ για την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα. Καθώς τα «ερυθρόλευκα» γκαρντ «τάισαν» τον Αμερικανό σέντερ. Κατά συνέπεια, εκείνος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Έτσι, με 8 σερί πόντους (σ.σ. 10 στην περίοδο ως το 36′) έδωσε… αέρα 6 πόντων (69-75). Ακόμα, τα μεγάλα σουτ ήταν εκεί!

Μιας και Γκος (71-77) και Παπανικολάου (75-81, 38′) ευστόχησαν από μακριά! Ωστόσο, οι Σέρβοι ισοφάρισαν με το τρίποντο του Χάνγκα (84-84, 46,8”). Αδιαμφισβήτητα ο Ράιτ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, διότι με τρίποντο έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά (84-87, 24,8”). Κατόπιν, ο Μήτρου-Λονγκ είχε 0/2β. (14,4”), αλλά οι βολές του Γουόκαπ (3”) ολοκλήρωσαν το ματς και έδωσαν την «ερυθρόλευκη» νίκη (86-89). Με Θρυλικό «Μωυσή» στα πλέι οφ

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.