Με νίκη πάει στο Κάουνας

Σε λίγα 24ωρα ο Ολυμπιακός «πετά» για τη Λιθουανία. Ώστε να πάρει μέρος στο δεύτερο σερί Final-4. Εξάλλου, η ομάδα που τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα έχει βάλει ψηλά τον πήχη. Αλλά πριν ταξιδέψει για εκεί, έπρεπε να δώσει το πρώτο ματς για τα ημιτελικά των πλέι οφ. Αν και στο πρώτο ημίχρονο, η ευστοχία του ΠΑΟΚ από το τρίποντο, έδωσε ενδιαφέρον, στο δεύτερο το σκηνικό ήταν γνώριμο. Μιας και η άμυνα δούλεψε ιδανικά (σ.σ.: μόλις 20 πόντοι, εκ των οποίων 7 στο τρίτο δεκάλεπτο). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σταθερότητα στην επίθεση και επικράτησαν 83-65. Με νίκη πάει στο Κάουνας.

• Ο MVP: Σάσα Βεζένκοφ. Ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Από το 23′ ως τα φινάλε του, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να σκοράρει μόλις 2 πόντους!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γιανίκ Φράνκε. Μιας και ο Ολλανδός είχε 7 πόντους, με 3/11 σουτ (σ.σ.: 1/6 τρίποντα) και 3 λάθη.
  • THE POINT: Ο Θρύλος στο πρώτο μέρος έδωσε 10 πόντους από λάθη στον ΠΑΟΚ, αλλά μόλις 2 στο δεύτερο, ενώ πήρε 13!

Θέμα περιφερειακής άμυνας

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν με ένα καλό ποσοστό από τα 6,75μ. Διότι όσες φορές έμπαιναν μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού δέσποζε η παρουσία του Φαλ. Έτσι το αρχικό 5-3 έγινε 5-11. Αλλά ο «ζεστός» Βεζένκοφ (8π.) έφερε την ισοφάριση (14-14). Όμως ο Χαντς με ένα ακόμη τρίποντο (σ.σ.: 5/11 η ομάδα του) έκλεισε την περίοδο με τον Δικέφαλο μπροστά και τον Θρύλο να έχει 5 λάθη. Επιπλέον, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο (27-30 στο 15′ με 8/15 τρίποντα)!

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν λίγο περισσότερο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε καλύτερες επιλογές επιθετικά, αλλά με εκείνη του Τακιανού να έχει σταθερά +50%! Ο Πίτερς με 13 πόντους βοήθησε πολύ, αλλά τα 11/20 τρίποντα (55%) έδωσαν στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα στα μισά του ματς. Το πιο σημαντικό ήταν πώς ο Δικέφαλος είχε 10 πόντους από τα 7 λάθη του Ολυμπιακού.

Νίκη πριν το Κάουνας

Βέβαια ό,τι έγινε στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το δεύτερο. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν δύο πράγματα. Καταρχάς έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα. Μιας και στην τρίτη περίοδο επέτρεψαν στον Δικέφαλο του Βορρά να σημειώσει μόλις 7 πόντους. Με τον Βεζένκοφ να ανεβάζει στροφές και τον Θρύλο να κάνει 17-2 από το 23′ ως το φινάλε.

Μόλις ένα εύστοχο σουτ από τον Σίμπερτ που μείωσε σε 54-52, ενώ ακολούθησε ένα 9-0. Επίσης, στη συνέχεια και το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Λαρεντζάκη να αναλάβει δράση (11π.). Το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε ως και το +21 (79-58) στο 35′. Κατά συνέπεια, το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών ήρθε με άνεση τελικά. Με νίκη πάει στο Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα:17-19, 42-45, 63-52, 83-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.