Mε κορυφαία την Πλούμ [Video]

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση του πρωταθλήματος, μετά από δύο βδομάδες (6/2), η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν εύκολα με 81-48 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, για τη 13η αγωνιστική της Α1, κάνοντας το «εννιά στα εννιά». Οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στην Δάφνη, επέβαλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα και με πρώτη σκόρερ την Πλουφ με 15 πόντους, κυριάρχησαν απόλυτα, διευρύνοντας την απόλυτα νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Πλέον, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έχει μπροστά της μία δυνατή τριάδα αγώνων σε Ελλάδα και Ευρώπη, με πρώτη «μάχη» την Τετάρτη (23/2) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, κόντρα στην Μπουρζ, για τη φάση των «8» του Eurocup. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός θα στρέψει την προσοχή του στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, το Σάββατο (27/2), για τη 14η «στροφή» της Α1, ενώ την άλλη Τετάρτη (2/3), θα δώσει τη ρεβάνς απέναντι στην Μπουρζ, στην Γαλλία, για την προημιτελική φάση του Eurocup.

Κυριαρχία από το ξεκίνημα!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-0 της Δάφνης, με εύστοχο λέι απ της Πλουφ (7:54), ενώ στη συνέχεια, πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και ανέβασε τη διαφορά στο +15 (20-5), με ντράιβ της Νικολοπούλου (3:43). Με δίποντο της Σπυριδοπούλου (0:20), τα κορίτσια του Θρύλου διατήρησαν το ευρύ τους προβάδισμα, κάνοντας το 25-12 και «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-14 κόντρα στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν για πρώτη φορά με 17 πόντους από τις φιλοξενούμενες, αφού με λέι απ της Χάμπλιν (4:19), έκαναν το 36-19, ενώ στη συνέχεια, ξανά με την Χάμπλιν (2:05), ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 42-25, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με +15 (42-27).

Εξαιρετική άμυνα, 22-2 στην τρίτη περίοδο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δέχθηκε μόλις ένα καλάθι από την Δάφνη, ενώ σκόραρε 22 πόντους, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +35, σκοράροντας με την Αλεξανδρή (0:06) στον αιφνιδιασμό, για το 64-29, σκορ με το οποίο πήγε στην τέταρτη περίοδο. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε πρόβλημα, έφτασε τη διαφορά στο +38 (74-36), με εύστοχη βολή της Βαμβακά (4:25) και έτσι, έφτασε στην τελική επικράτηση με 81-48, κόντρα στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 42-27, 64-29, 81-48

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόλφρι 5 (2/4 δίποντα), Σταμολάμπρου 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Σταμάτη (4 ασίστ), Αλεξανδρή 9 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5, Σύρρα 7 (1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Νικολοπούλου 7 (6 ασίστ), Δίελα 3, Βαμβακά 1, Βίτολα 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8 (5 ριμπάουντ)

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Αντώνης Μπουμπους): Γκίβενς 20, Γεροστεργίου 3, Παγώνη 2, Πάτερσον 10, Γκρίτζα 8, Κούκη 5, Ντάνιελ