Με καλή άμυνα νικητής στο Πριγκιπάτο

Μεγάλη βραδιά η αποψινή για τους Κυπελλούχους Ελλάδας. Μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες της περασμένης εβδομάδας κόντρα σε Ζαλγκίρις και Παναθηναϊκό, έχουν διπλή αγωνιστική υποχρέωση στη Γαλλία. Πρώτα Μονακό και μετά Βιλερμπάν. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να κάνουν το καλύτερο δυνατό κι αυτή την εβδομάδα. Να πάρουν δύο νίκες και να τελειώσουν με το πλεονέκτημα της έδρας. Με καλή άμυνα νικητής στο Πριγκιπάτο.

Το… άλφα και το ωμέγα θα είναι η άμυνα

Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 86-65. Κάνοντας εξαιρετική δουλειά στην άμυνα για τρία δεκάλεπτα. Διότι στο πρώτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δεχθεί 27 πόντους από τους Γάλλους. Στη συνέχεια, σε 30 αγωνιστικά λεπτά, η Μονακό σκόραρε μόλις 38 πόντους. Δηλαδή κατά μέσο όρο περίπου 13 σε καθεμία από αυτές τις τρεις περιόδους. Η άμυνα ήταν που έκανε τη διαφορά.

Αυτή θα είναι και το «κλειδί» στο αποψινό ματς στο Πριγκιπάτο. Η Μονακό σκοράρει κατά μέσο όρο 84,1 πόντους. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός δέχεται κατά μέσο όρο 74,5 πόντους. Αντιλαμβάνονται όλοι πώς οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να κρατήσουν όσο το δυνατό πιο χαμηλά τη γαλλική ομάδα στην επίθεση. Στο ΣΕΦ την περιόρισαν στους 65 πόντους. Με καλή άμυνα νικητής στο Πριγκιπάτο.

Ο περιορισμός των Τζέιμς και Μπέικον

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε αναφορά στον Αμερικανό γκαρντ. Σχολιάζοντας ότι «η Μονακό δεν είναι μόνο ο Τζέιμς». Αυτή είναι μια αλήθεια. Αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη. Ο περιορισμός του πρώην παίκτη του Κολοσσού Ρόδου και του ΠΑΟ στο αποψινό ματς θα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Τζέιμς σκοράρει κατά μέσο όρο 16,3 πόντους ανά ματς. Στο ΣΕΦ η άμυνα του Ολυμπιακού τον κράτησε στους 7 με 2/11 σουτ σε σχεδόν 27 λεπτά.

Αυτό θα είναι ξανά από τα «κλειδιά» για να μπορέσει ο Θρύλος να φύγει νικητής από τη νότια Γαλλία. Το ίδιο και τον Μπέικον. Εκεί σκοράρει κατά μέσο όρο 13,7 πόντους, αλλά στο ΣΕΦ έμεινε στους 4 σε 10 λεπτά. Ο περιορισμός των δύο που δίνουν περίπου 30 πόντους στη γαλλική ομάδα, στους 11 στο ματς του πρώτου γύρου ήταν κομβικό σημείο για το +21 του Ολυμπιακού.