ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Με γρανιτένια άμυνα «άλωσε» και τη Λευκάδα!

Με «όπλο» την πιεστική του άμυνα ο Ολυμπιακός πέρασ εαλώβητος ακι από τη Λευκάδα επικρατώντας της τοπικής Νίκης με 65-54 κι έειξε πανέτοιμος ενόψει του επερχόμενου Final-4  του Κυπέλλου, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο

Την ξέφρενη και απόλυτη κούρσα της προς την κατάκτηση του τέταρτου συνεχόμενου πρωταθλήματος συνέχισε ακάθεκτη η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού!

Με «όπλο» την ατσάλινη άμυνα οι «ερυθρόλευκεςε» του Γιώργου Παντελάκη επιβλήθηκαν στην Λευκάδα της τοπικής Νίκης με 65-45 και συνέχισαν την νικηφόρα πορεία τους στην Α1 Γυναικών.

Παράλληλα, φάνηκαν πανέτοιμες ενόψει του επερχόμενου Final-4 Κυπέλλου, που έχει προγραμματιστεί την επόμενη εβδομάδα, όπου στοχεύουν στο τέταρτο διαδοχικό Κύπελλο.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν νωθρά στο ματς, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 7-2 7-2, αλλά αντέδρασαν και με την Τίκβιτς να δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα, επέστρεψαν στο ματς. Ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, καμιά δεν ξέφυγε πάνω από δύο πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με 16-16. Στο δεύτερο, όμως, η άμυνα που έπαιξε η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη «τσάκιζε». Δέχθηκαν μόλις 4 πόντους και με σερί 12-0, το 20-21 υπέρ τους έγινε 20-33 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο και τις Τίκβιτς-Τζόνσον να δίνει λύσεις.

Η άμυνα ήταν το σημείο αναφοράς και στην τρίτη περίοδο. Η Νίκη Λευκάδας κατάφερε να σημειώσει 9 πόντους, αλλά οι «ερυθρόλευκες» είχαν καθαρό μυαλό, πιο σωστές επιλογές και βρέθηκαν ξανά σε θέση ισχύος, διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο. Με το τρίποντο από τη Σταμάτη ξεπέρασε και τους 20 για πρώτη φορά (47-26), για να κλείσει η περίοδος με +18 (29-47).

Στην τελευταία περίοδο ο Παντελάκης έδωσε χρόνο συμμετοχές σε περισσότερες αθλήτριές του, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Νίκη για να μειώσει ως τους 15 (38-53), με το τρίποντο της Μπαλτά, 5:39 για το φινάλε. Η διαφορά ανέβηκε πάλι στο +20 (58-38) με το υπόλοιπο ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και τη Σωτηρίου με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 45-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 20-33, 29-47, 45-64.

Νίκη Λευκάδας (Ν. Δουβίτσας): Αικ. Τσινέκε, Ελ. Τσινέκε 1, Συρρά, Παπαμιχαήλ 4 (7ρ.), Τζόνσον-Γουόκερ 18(7ρ., 3κοψ.), Μπαλτά 8(2τρ.), Αρώνη, Πολίτη, Σμιθ 6(6ρ.), Νάιτ 8(7ρ.), Κοντογιώργου, Μαρίνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Παντελάκης): Τόμας 9(7ρ.,3ασ.,2κλ.), Σταμάτη 9(3/4τρ.), Αυτζή 3(1/1τρ.), Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 3(5ασ.), Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 8(4ρ.), Τίκβιτς 10(17ρ.,4κλ.), Λίτσι, Τζόνσον 12(5ρ.,2κλ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 3.