Με 100άρα πέρασε από το Λαύριο

Το εξ αναβολής ματς της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα, στην έδρα του Λαυρίου, ήταν μια καλή προπόνηση για τον Θρύλο. Μιας και ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε προβλήματα και έφτασε στη νίκη με 103-75. Όλα αυτά με τον ΜακΚίσικ εκτός 12άδας και τον Μπαρτζώκα στο σπίτι του, λόγω ίωσης. Επιπλέον, έγινε σωστή διαχείριση καθώς ο Φαλ δεν αγωνίστηκε ούτε ένα λεπτό. Ακόμη, το σερί εντός συνόρων έφτασε αισίως στο 52-0! Με 100άρα πέρασε από το Λαύριο.

• MVP: Κώστας Σλούκας. Ο διεθνής γκαρντ δείχνει να βρίσκει ρυθμό σε επίθεση (12π.), δημιουργία (8ασ.), αλλά και άμυνα (3κλ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι πόντοι από λάθη αντιπάλου δείχνουν πολλά μιας και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν 37, έναντι μόλις 9 του Λαυρίου.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σίριλ Λάνγκβαϊν δεν βοήθησε καθόλου το Λαύριο καθώς είχε μόλις 4 πόντους σε 20:05, αλλά και 2 λάθη.
  • THE POINT: Ο επιθετικός πλουραλισμός (σ.σ.: 6 διψήφιοι) του Θρύλου που συνδυάστηκε με 35 ασίστ και 73% στα δίποντα.

Προσέφεραν θέαμα

Ανοικτό το ματς στο κλειστό του Λαυρίου. Οι δύο ομάδες είχαν σκορ από τα 6,75μ. και το σκορ. Έτσι μετά το 6-7 του 3′, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 13-2 για το 8-20 στο 6′. Διάστημα που ο Θρύλος είχε 4/5 τρίποντα. Με τον Βεζένκοφ να γίνεται διψήφιος από την πρώτη περίοδο (13π.), η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, το +15 (29-14) στο 9′. Όμως, η ομάδα του Λιμνιάτη μείωσε στους 11 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή, περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού. Με αποτέλεσμα τα τρίποντα να αποτελούν βασικό πυλώνα στην επίθεση του Λαυρίου (11/17) στο ημίχρονο. Αρχικά οι Σπρίντζιος και Ζάρας μείωσαν τη διαφορά στους 7 (28-35, 13′). Ο Μπολομπόι με 2/2 βολές την επανάφερε στους 12 (28-40, 14′), αλλά οι γηπεδούχοι την κατέβασαν στους 4 (48-52, 19′). Το ημίχρονο έκλεισε με τις 2/2 βολές του Πίτερς (10π.).

Έριξε 100άρα στο Λαύριο

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, τόσο ο Παπανικολάου (7π.) όσο και ο Μπλακ (4π.) τελείωσαν τις επιθέσεις που πήραν. Το αποτέλεσμα ήταν το νέο +15 των «ερυθρολεύκων» στο 23′, πριν καλέσει τάιμ άουτ ο Λιμνιάτης. Ο Ολυμπιακός είχε βρει καλό επιθετικό ρυθμό και ο Βεζένκοφ έκανε το 67-50 (24′). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, αλλά και ο Κάνααν έγιναν διψήφια στην πορεία της περιόδου. Πιο συγκεκριμένα, όταν ο Αμερικανός με τρίποντο πέτυχε το 59-73 (26′). Στο ίδιο γκρουπ μπήκε και ο Μπλακ όταν κάρφωσε για το 59-76 (29′). Ο Σλούκας επέστρεψε «ζεστός» με τρία τρίποντα για το +22 (87-65, 33′). Αν και οι γηπεδούχοι έκαναν 9-0 (74-87, 36′), ακολούθησε ως το φινάλε επί μέρους 16-1. Καθώς με 7 σερί πόντους του Πίτερς έγινε το 100-75! Με 100άρα πέρασε από το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 48-54, 63-79, 75-103.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.