Με 100άρα η επιστροφή του Σπανούλη

Μια ακόμα νίκη με ωραίο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό. Στο ματς που συνδυάστηκε με την επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ, ο Θρύλος ήταν εντυπωσιακός μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα πέτυχε την πρώτη φετινή 100άρα. Νίκησε 101-70 το Περιστέρι με ηγετική εμφάνιση του Σλούκα (23π., 13.ασ). Με 100άρα η επιστροφή του Σπανούλη.

Πολλά λάθη

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Με πέντε πόντους του Ντέιβις προηγήθηκε 5-2 και με τη βολή του Πουλιανίτη 11-6 (6′). Η άνοδος του Βεζένκοφ ήταν κομβική για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 11-13 (8′). Με σερί 7-0 έκλεισε το δεκάλεπτο καθώς Σλούκας, Φαλ και ο Λαρεντζέκης με τρίποντο διαμόρφωσαν το 18-15. Ωστόσο τα 5 λάθη των «ερυθρόλευκων» ήταν πολλά.

Ανέβασε ρυθμό

Εντούτοις, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε. Με την είσοδο των Λαρεντζάκη και Μπλακ, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί. Από το 18-17 το σκορ πήγε στο 33-20 μετά το τρίποντο του Σλούκα (15′). Ο Λαρεντζάκης ήταν εξαιρετικός και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 13π., ενώ ο Σλούκας είχε 8π. και 7 ασ. Με δίποντο του Πίτερς, το σκορ έφτασε στο +15 (38-23) με τον Πίτερς (16′). Σταθερός και ο Βεζένκοφ που έφτασε τους 10 πόντους. Μοναδικό αρνητικό τα σημεία αδράνειας στην άμυνα που επέτρεπε στο Περιστέρι να μειώνει. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το 50-37 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +18 με το… καλημέρα (55-37) με τον Πίτερς. Το Περιστέρι, ωστόσο, είναι ομάδα Σπανούλη. Δεν παράτησε το ματς και μείωσε στους 9 με τον Πουλιανίτη (60-51). Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 9-3 (69-54, 29′) για να κλείσει η περίοδος με το τρίποντο του Μακ Κίσικ και το δίποντο του Βεζένκοφ (74-56). Ο Ολυμπιακός είχε 58% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα, αλλά και 13 λάθη. Ωστόσο, ο Σλούκας και επιθετικά σκόραρε, αλλά και τις 9 ασίστ είχε φτάσει.

Με 100άρα

Το ματς ήταν πλέον πιο χαλαρό. Οι «ερυθρόλευκοι» με προβάδισμα κοντά στους 20 πόντους. Ο Μπλακ πέτυχε το 78-61 με τον Σλούκα να έχει πλέον double-double, μιας και ήταν η 10η ασίστ του. Με πέντε πόντους του Πίτερς το σκορ έγινε 83-64 (34′).  Το Περιστέρι μείωσε με τον Μωραΐτη (83-70, 35′). Τάιμ άουτ από τον Μπαρτζώκα και μήνυμα πώς το ματς δεν έχει τελειώσει. Καθώς αυτό είχε αποτέλεσμα. Μιας και ακολούθησαν έξι διαδοχικά τρίποντα από Σλούκα (2), Πίτερς και Μακ Κίσικ (3). Λοιπόν, με τον τρόπο αυτό έγινε το 101-79. Με 100άρα η επιστροφή του Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.