Μagic Ματιέ

Ο Ολυμπιακος έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ,αυτή τη φορά απο τη Λαμία. Παρά το γεγονός οτι έχανε στο ημίχρονο με 0-1 ,η είσοδος των Βαλμπουενα και Ελ Αραμπι αλλαξε το Μομεντουμ, κι οι Πειραιώτες με 3 ασίστ του Γάλλου μάγου και ισάριθμες κεφαλιές απο  Σισε (2 γκολ) και Χασάν (ισοφάρισε) “γύρισαν ” το παιχνίδι με τη Λαμία να ξαναμπαίνει  στο παιχνίδι με πέναλτι του Βιγιαλμπα.

Πως Ξεκίνησε: Ο Μαρτινς ξεκίνησε με δυνατή ενδεκάδα έχοντας Αλέν κάτω από τα δοκάρια και δεξιά πρός αριστερά τους Ομαρ,Σεμέδο,Σισε,Τσιμίκα. Γκιγέρμε -Καμαρά στη μεσαία  γραμμή με Φορτουνη δεκάρι ,Μασούρα  και Λοβέρα στα “φτερά” με τον Χασαν μοναδικό φορ.

Το ματς:  Γρήγορος ρυθμός στο πρώτο μέρος για το παιχνίδι με  τον Ολυμπιακό να έχει  κατοχή μπάλας και δύο δυνατές ευκαιρίες  στο δεκάλεπτο. Πρώτα με τον Χασάν να πλασάρει, προ κενής εστίας, άουτ  από τη σέντρα του Τσιμίκα  και στο 11 με τον Μασούρα που βρέθηκε σε πλεονεκτική θεση απο πάσα του Γκιγερμε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΛΑΜΙΑ

Η Λαμια είχε προλάβει πρώτη να απειλήσει στο 6 με τον Καραμάνο  που νικήθηκε από τον Αλεν  ευρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση, ενω γενικά στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ επικίνδυνη με το τρανζισιον του Ολυμπιακού να είναι πολυ αργό.

Οσο πέρναγε η ώρα, ο ρυθμός έπεφτε και αυτό βόλευε εν πολλοίς τους  φιλοξενούμενους που μπορεί να μην είχαν κατοχή αλλά δεν επέτρεπαν στον Ολυμπιακό να “τρυπήσουν” την άμυνα τους με τον Λοβέρα στα άκρα απλά να μην μπορεί και τον Μασούρα να είναι εκτός τόπου.

ΣΟΚ ΜΕ ΑΝΤΕΤΖΟ

Και εκεί που το ημίχρονο πήγαινε σε 0-0  ήρθε το φάουλ του Τιρονε και ο Αντέτζο στην καρδιά της άμυνας από κοντά και ανενόχλητος  έκανε το 0-1 ,με το ημίχρονο  να λήγει ένα λεπτό μετά.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

O Mαρτίνς δεν είχε το περιθώριο για περαιτέρω σκέψεις και  έβαλε, με την έναρξη του β μέρους, Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά  για Λοβερα και Μασούρα σε ένα 4-4-2. Με τον Γάλλο δεκάρι κι τον Φορτούνη στα άκρα,ενώ  οι Γκασπαρ και Τσιμίκας είχαν εντολή για οβερλαπ.

ΠΙΕΣΗ  ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΝ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κεφάτος και στο πρώτο 8λεπτο δημιούργησε φάσεις για γκολ, από κόρνερ μέσα σε ένα τρίλεπτο, αλλά οι κεφαλιές του Ελ Αραμπί  σε δύο περιπτώσεις δεν βρήκαν στόχο( η πρώτη πήγε κορνερ και η δεύτερη άουτ).

ΚΑΧΡΙΜΑΝ ΓΙΑ ..ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ

Πέρα από τις φάσεις του Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός  βρήκε μπροστά του και τον Καχριμαν. Ο κιπερ της Λαμίας σε δύο περιπτώσεις κράτησε το μηδέν στο β ημίχρονο   με κορυφαία αυτή στην αντίδραση του στο ψαλιδάκι του  Βαλμπουενα στο 57.

ΜΕΡΣΙ ΜΑΤΙΕ

Ο Αχμεντ Χασάν  ήταν αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό  στο 60, οταν απο κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Αιγύπτιος έκανε κεφαλιά -δυναμίτη ισοφάρισε.  Δύο λεπτά μετά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο  Ρομανιτς για θέατρο με την πίεση να συνεχίζεται.

Οι εφιάλτες του περυσινού αποκλεισμού άρχισαν να εμφανίζονται  όταν στο 71 , ο Καχριμαν νίκησε στο τετ α τετ τον Ελ Αραμπί , όμως δύο λεπτά  απο σέντρα και πάλι του Βαλμπουενά, ο Σισέ με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-1.

Το δίδυμο  Κοντού -ψηλού ξαναμίλησε εμφατικά  στο 77. Οταν ο Βαλμπουενά από φάουλ από δεξιά βρήκε και πάλι τον Σισε και ο Σενεγαλέζος στοπερ και πάλι με κεφαλιά  έκανε το 3-1.

Ο Μαρτνς εβαλε και τον Μορ στο 79 ,με τον Τούρκο να χάνει  ευκαιρία  στο 81(χτύπησε στον Ασιγκμπα),ενώ ο Καχριμαν νίκησε τον Ελ Αραμπί σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Οι “ερυθρόλευκοι” χαλάρωσαν  και στο 89 , η Λαμία ξαναμπήκε στο ματς ,όταν ο Νιάσε   “χόρεψε” τον Σισέ  που  τον ανέτρεψε και ο Βιγιάλμπα απο τα 11 βήματα σκόραρε

MVP: Ο Ματιε Βαλμπουενά που έκανε τρεις ασίστ και ήρθαν ισάριθμα γκολ.

Η Στιγμή:Οι αλλαγές του Γάλλου και του Ελ Αραμπι

Ο αδύναμος κρίκος: Ολος ο Ολυμπιακος στο πρώτο ημίχρονο

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Γκασπάρ, Γκιγέρμε, Καμαρά, Μασούρας(46′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Λοβέρα(46 Βαλμπουενά), Χασάν(79 Μορ).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βάντερσον, Νιάσε, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης(Βιγιάλμπα), Τιρόνε(65 Σασι), Ρόμανιτς, Καραμάνος(65 Σκόνδρας)