ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Mάχη μέχρι τέλους

Ένα ακόμα ντέρμπι η μάλλον ακόμα  μια μάχη ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία για τον Ολυμπιακό. 4-2 ,με λίγα λόγια γκολ και θέαμα για την ομάδα του Μαρτίνς που συνδύασε γκολ και θέαμα.

Το ματς ίσως να είχε διαφορετική ροή αν ο Λάρσον έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα στη φάση του 13. Άλλωστε ο Αρης είχε μπει πιο ζωντανά στο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός είχε πολλές αργές επιστροφές στην άμυνα.

Όσο πέρναγε η ώρα όμως και ο Βαλμπουενά έπαιρνε  πρωτοβουλίες και ο Ολυμπιακός έδενε  περισσότερο στην άμυνα του οι Πειραιώτες έβρισκαν χώρους και με μια στημένη μπάλα άνοιξαν το σκορ με τον Γκιγιέρμε.

Μέσα σε λίγα λεπτά έγινε και το 2-0  με κλέψιμο  Καμαρά,πάσα στον Μασούρα που έβγαλε σέντρα πάρτο βάλτο στον Κιλερ Ελ Αραμπί.

Η μείωση του σκορ με το οφσάιντ γκολ του Ρόουζ δεν ξενέρωσε τον Ολυμπιακό που λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 3-1 με τον Ομάρ που εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Βαλμπουενά.

Το β ημίχρονο ήθελε διαχείριση και στο 63  ο Βαλμπουενά τελείωσε το ματς με το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος.

Εν κατακλείδι ο Ολυμπιακός κατάφερε να καθαρίσει ένα ντέρμπι γιατί μπόρεσε να είναι ουσιαστικός στις φάσεις από το πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε τον Άρη να ελπίζει.

Και όποτε το έχει κάνει αυτό η ομάδα έχει καταφέρει να πάρει όχι απλά νίκες  αλλά και απόλυτα εμφατικές.

Οι επόμενες αγωνιστικές θα είναι κρίσιμες αλλά ο οργανισμός Ολυμπιακός δεν πρέπει να χαλαρώσει. Αντίθετα και από τη στιγμή που η “εξυγίανση”τον περιμένει στη γωνία η ομάδα οφείλει και πρέπει να είναι σε εγρήγορση.