ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λύγισε στη Λειψία η Φράιμπουργκ

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 3-1 στην Λειψία και περιορίστηκε στην όγδοη θέση της Bundesliga.

Την διαρκή αγωνιστική της άνοδο πιστοποίησε η Λειψία!
Οι «ταύροι» επικράτησαν με 3-1 της Φράιμπουργκ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο συντριπτικά μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της Λειψίας ήταν ο Σίμονς. Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός με γκολ και ασίστ, ενώ τα άλλα δυο τέρματα της ομάδας του σημείωσαν οι Οπέντα και Μπαουμγκάρτνερ.
Έτσι, οι γηπεδούχοι πάτησαν τετράδα με 23 βαθμούς, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League παρέμεινε στους 14 πόντους και στην 8η θέση.
Στα του αγώνα, ο Σίμονς άνοιξε το σκορ στο 6′, με τη Φράιμπουργκ να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Μέρλιν Ρολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων το πρώτου μέρους
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τον ρόλο του απόλυτου πρωταγωνιστή δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες. Ώσπου στο 79’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Οπέντα, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνει ο Μπαουμγκάρτνερ στο 80’.