«Λιποψύχισε» στο τέλος κι έμπλεξε!

Σε οδυνηρή ήττα από την Σλοβενία με 78-72 υποχρεώθηκε η Εθνική, παρουσιάζοντας τρομερό πρόβλημα στην επιθετική της λειτουργία.

Στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο ευρωμπάσκετ υποχρεώθηκε η Εθνική μας ομάδα, αυτή τη φορά με θύτη τη Σλοβενία με 78-72. Αποτέλεσμα το οποίο ψαλίδισε τις ελπίδες που έτρεφε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για μία θέση στις δύο πρώτες θέσεις, με άμεση συνέπςεια πλέον το Εθνική ομάδα να καλείται να παίξει τα ρέστα της στα δύο προσεχή παιχνίδια με τη διοργανώτρια Φινλανδία και την Πολωνία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για ακόμη μία φορά φανέρωσε πολλές επιθετικές αδυναμίες όπου η έλλειψη ιδεών στο παιχνίδι της «φώναζε» από μακριά.

Η «γαλανόλευκη προδόθηκε από τις άστοχες επιλογές και ιδιαίτερα του Νικ Καλάθη, ο οποίος ήταν η… «μαύρη τρύπα» αστοχώντας σε πολλές καθοριστικές φάσεις.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εφιαλτικό, αφού μόλις στο 2’ βρέθηκε να χάνει με 8-2, ωστόσο η πολύ καλή απόδοση των Κώστα Σλούκα και Παπαγιαννη της επέτρεψε να παραμείνει κοντά το σκορ και να κλείσιε το πρώτο μέρος ευρισκόμεσνη πίσωω στο σκορ με 35-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μα ςσυγκρότημα απέδωσε πάρ απολύ καλά, βρίσκοντας ρυθμό από την πιεστική του άμυνα, ενώ και στην επίθεση, οι αυτοματισμοί άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους… Έτσι με συνεχόμενα καλάθια των Σλούκα, Παπανικολάου και Μπουρούση η Εθνική προηγήθηκε με διαφορά οκτώ πόντων (48-56) στο 27’ βάζοντα ςυποθήκη για την νίκη, για να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 52-58.

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, οι Σλοβένοι με καθοδηγητές τους Ντόντσιτες και Ντράγκιτς  αντεπιτέθηκαν, και βλέποντας την … επιθετική αφλογιστία των διεθνών μα ςεκμεταλλεύθηκαν πλήρως το μομέντιουμ και προηγήθηκαν 70-66 στο 37

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μίσσα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, πλησιάζοντας στον πόντο (71-70), στο 1:30’’. Ωστόσο, ο Ντράγκιτς δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, στέλνοντας μόνος του την Σλοβενία στο +5 (75-70), στα 22’’. Το καλάθι του Σλούκα στα 16” έφερε το ματς στο 75-72, όμως δεν … αρκούσε

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20 (7/16 σουτ), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16 (3), Μούριτς 6 (1), Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10 (10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο