Λίγοι….

Eνας Ολυμπιακός, κατώτερος των προσδοκιών που όλοι είχαν πριν το ματς, χωρίς καρδιά και ψυχή έχασε με 2-1 από την ΑΕΚ και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.  Ξύπνησαν πολύ αργά οι Πειραιώτες και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ήταν πολύ αργά.

Η επιλογή της τεχνικής ηγεσίας του Ολυμπιακού ήταν το 4-2-3-1 ,με την αλλαγή της τελευταίας στιγμής να είναι η μη  συμμετοχή τελικά του Σισέ με τον Ρομαό –παρτενέρ του Νικολάου, Ομάρ-Κούτρη στα άκρα ,Ρομαό-Ταχτσίδη στα μεσαία γραμμή και μπροστά τους τον Φορτούνη. Μάριν- Μιραλάς στα άκρα και προωθημένος ο Καρίμ.

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό  και τον Ολυμπιακό να  «πατάει» καλύτερα στο γήπεδο , κυκλοφορώντας τη μπάλα  σωστά με σίγουρες πάσες, κοντά τις γραμμές, και  στο 17ο λεπτό ,από γύρισμα του Ομάρ, ο Καρίμ δεν μπόρεσε να «τελειώσει» τη φάση όπως θα ήθελε  με το σουτ του Ιρανού να μπλοκάρει ο  Μπάρκας.

Αμφότερες πρόσεχαν πολύ το αμυντικό κομμάτι ,αλλά ιδιαίτερα η ΑΕΚ ,που χρειάστηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή με τον  Χριστοδουλόπουλο στο 28,  να παίρνει τη θέση του Λοπες που τραυματίστηκε.

Στο 41 ,έγινε η καλύτερη φάση για την ΑΕΚ, όταν από κακό γύρισμα του Νικολάου, ο Μασούντ στη κίνηση έκανε το σουτ,  αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Προτό.

ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 55 ΑΛΛΑ….

Στο β ημίχρονο, μέχρι και  το 55, το ματς είχε ισορροπία  αλλά ήταν εκείνη ακριβώς η στιγμή που η ΑΕΚ μπήκε στη θέση του οδηγού.

Ο Μπακάκης έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Λάζαρος ,ακάλυπτος μέσα στην περιοχή με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το γκολ πραγματικά φάνηκε να ρίχνει στο καναβάτσο τους Πειραιώτες  που φάνηκαν να τα έχουν χαμένα και στο 64, ο Προτό απέκρουσε εξαιρετικά το σουτ του Κονέ.

Ο Κόντης, έπαιξε το χαρτί του Οτζίτζα με τον Βέλγο να παίρνει τη θέση του Ζιλέ στη  προσπάθεια η ομάδα να παίξει πιο στρωτά .

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΤΥΠΗΜΑ

Και κάπου εκεί ,στο 74 και λίγο πριν ο Κόντης αποφασίσει να βάλει τον Τζούρτζεβιτς, ο Αραούχο υποδέχτηκε τη μπάλα από διώξιμο, απέφυγε τον Ρομαό και με άψογο σουτ νίκησε τον Προτό για το 2-0.

Mάλιστα, με τους Πειραιώτες να πελαγοδρομούν στην άμυνα, ο Λάζαρος θα μπορούσε να είχε σκοράρει και τρίτο γκολ στο 80,   όταν από πλάγια έκανε σουτ που έδιωξε ο Προτό και στην επαναφορά το βολ πλανέ του Σιμόες μπλόκαρε ο Βέλγος κίπερ.

ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΡΓΑ

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μέτρα από το 80 και μετά.  Στο 87, από κόρνερ του Φορτούνη, ο Ταχτσίδης, με αποφασιστικότητα έπιασε κεφαλιά για το 2-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο Τζούρτζεβιτς έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε. Ο Σέρβος φορ, που έβγαλε πολύ ενέργεια θα μπορούσε να είχε γίνει  ο ήρωας του αγώνα ,αν  το σουτ μέσα από την περιοχή και λίγο  δεξιά δεν έφευγε άουτ.