Le-day στο ΣΕΦ και πάρτι κόντρα στην Μπουντούτσνοστ

O Oλυμπιακός μετέτρεψε σε ένα απόλυτα υγιεινό περίπατο το παιχνίδι με την Μπούντουτσνοστ επικρατώντας στο ΣΕΦ  με 92-70 των  Μαυροβούνιων ,έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ζακ Λίντέι ,που σταμάτησε στους 28 πόντους. Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων .

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στην αρχή του αγώνα καθώς οι αντίπαλοι του μπήκαν έτοιμοι για ζημιές(10-10 στο 5ο λεπτό). Το πρόβλημα των Πειραιωτών ήταν η ανισορροπία άμυνας και επίθεσης,μιας και οι Μαυροβούνιοι έβρισκαν “τρύπες” στην Ερυθρόλευκη” άμυνα , την ώρα που ο Ολυμπιακός έβρισκε καλάθια έχοντας εξαιρετική δημιουργία στην επίθεση και ευστοχία.

Η πρώτη περίοδος έληξε στο 25-20 με τρίποντο καλάθι του Τίμα.

Οταν στην εξίσωση άμυνας και επίθεσης  μπήκε και ο Λιντέι ,πέρα από Σπανούλη -Πρίντεζη ,οι Πειραιώτες έβγαζαν ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια στην επίθεση χωρίς όμως να αποφεύγονται οι ανορθογραφίες στην άμυνα με Κλαρκ και  Τζάκσον να είναι απειλητικοί και το ημίχρονο στο 44-37.

Στην 3η περίοδο, Πρίντεζης-Παπανικολάου -Μιλουτίνοφ έκαναν το +20 (57-37), οι Μαυροβούνιοι “απάντησαν¨ με ένα μικρό σερί για το -13, αλλά όταν ο Λιντέι άρχισε να βγάζει   ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια  σε άμυνα και επίθεση πήγαμε  στο +21(70-49) και το ματσάκι τελείωσε, αφού οι της Μπούντσνοστ παρέδωσαν πνεύμα και ο Μπλατ  έκανε τις απαραίτητες δοκιμές για να δώσει χρόνο συμμετοχής  στους παίκτες που ήθελε..

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σπανούλης 17 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοβ 10 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μάντζαρης (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 28 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 12 (2), Σουάντ Σέχοβιτς 5 (1), Ερλ Κλαρκ 15 (6/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μπάροβιτς 6, Κότι Κλαρκ 5, Γκόρντιτς 14 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5