Λάμψη πρόκρισης για τις θρυλικές κοριτσάρες!

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League τσέκαρε πανάξια η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, αφού επικράτησαν και στο Βέλγιο της Αστερίξ με 3-1 σετ.

Με το εισιτήριο της πρόκρισης στις αποσκευές της θα επιστρέψει από το Βέλγιο η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ (20-25, 25-14, 18-25, 20-25) στην έδρα της Αστερίξ και με απολογισμό δυο νικών σε ισάριθμα ματς με την Βελγική ομάδα, πανηγύρισε την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Tσάμπιονς Λιγκ.  Οι «ερυθρόλευκες» που χρειάζονταν δυο σετ μετά τη νίκη με 3-1 σετ στο Ρέντη, έφεραν εις πέρας την αποστολή τους στο Βέλγιο σε μια αναμέτρηση που φανέρωσε το βάθος και την ποιότητα του ρόστερ. Ο Ολυμπιακός πήρε το 1ο σετ, δέχθηκε την ισοφάριση στο 2ο αλλά στο 3ο με εντυπωσιακή ανατροπή και τις Ζιώγα, Γενιτσαρίδη να έχουν αντικαταστήσει επάξια τις Χίπε και Σάλας, «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, η Μινσκ, την οποία θα φιλοξενήσει στο πρώτο παιχνίδι στο Ρέντη, την Πέμπτη (7/10) στις 19:00 και τον επαναληπτικό να διεξάγεται στη Λευκορωσία, μια εβδομάδα αργότερα στις 14/10 (18:00).

Πήρε το πρώτο σετ!

Στην έναρξη της αναμέτρησης η Αστερίξ προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 4-0 σερί και με άσσο της Μαριάνα Κόστα προηγήθηκε με 4-2. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (4-4) και οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 5-5. Με νέο σερί του Ολυμπιακού και δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας με κερδισμένα μπλοκ αουτ, διαμορφώθηκε το 5-8. Η Αστερίξ μείωσε και έμεινε κοντά στο σκορ, μέχρι το 10-11, όμως στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός με νέο 5-0 σερί, διεύρυνε για πρώτη φορά στο +6 το προβάδισμα του, φτάνοντας στο 16-10. Οι ερυθρόλευκες είχαν βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ και διαχειρίστηκαν τη διαφορά που είχαν εξασφαλίσει. Η Μαριάνα Κόστα έγραψε το 22-15 και με πρώτο χρόνο της Γιώτα διαμορφώθηκε το 25-20, με το οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ ο Θρύλος ο οποίος χρειαζόταν πλέον ένα ακόμα σετ για να σφραγίσει την πρόκριση.

Μπλακ αουτ και ισοφάριση

Η Αστερίξ προηγήθηκε με 3-1 στο 2ο σετ, όμως οι ερυθρόλευκες το μετέτρεψαν άμεσα σε 4-7 και πήγαν στο 5-9 με τη Χριστοδούλου και στο 6-11 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 9-12 με την Μαριάνα Κόστα, όμως στο σημείο αυτό δέχθηκε ένα 10-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 19-12. Από σέρβις που πέρασε αουτ της Βαν Ντε Βιβε ο Ολυμπιακός ξεκόλλησε για το 19-13 και με επίθεση της Σάλας, μείωσε σε 19-14. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 25-14 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Θρυλική ανατροπή και πρόκριση με αλλαγές!

Εμφανώς επηρεασμένος από την εξέλιξη του 2ου σετ, ήταν ο Ολυμπιακός στην έναρξη του 3ουκαθώς ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 8-1, χωρίς τις Σάσκια Χίπε και Βίλμα Σάλας. Οι γηπεδούχες διατηρούσαν τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι το 11-4, όμως σταδιακά ο Ολυμπιακός βελτίωνε την εικόνα του, με τις Γενιτσαρίδη και Ζιώγα οι οποίες είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο να αξιοποιούν την ευκαιρία που τους δόθηκε. Μετά το 14-9 οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν τη μεγάλη αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά σε 14-12 και έστειλαν το μήνυμα ότι είχαν επιστρέψει. Ακολούθησε το 16-13, σημείο στο οποίο ο Θρύλος έτρεξε ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί χάρη στο οποίο άλλαξε άρδην η κατάσταση. Ο δεύτερος «ερυθρόλευκος» άσσος, με τη Γιώτα, είχε δώσει το 16-19 και η επίθεση της Γενιτσαρίδη διαμόρφωνε το 16-20. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο πήγε στο 17-22 με την Μαριάνα Κόστα και στο 17-23 με την Ζιώτα, για να πάρει το σετ με 18-25, με μπλοκ της Γενιτσαρίδη και μαζί την πρόκριση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ!

Έφυγε με τη νίκη από το Βέλγιο!

Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, το 4ο σετ είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός ωστόσο ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του, οδηγώντας στο σκορ με διαφορές ασφαλείας. Το 20-25 ήρθε με σχετική άνεση για τον Θρύλο, ο οποίος έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ και επιστρέφει με την πρόκριση από το Βέλγιο!

Τα σετ: 1-3 σε 1.40. 20-25 (25’), 25-14 (22’), 18-25 (28’), 20-25 (25’)

1ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 16-12, 21-14, 25-14

3ο σετ: 8-1, 13-16, 17-21, 18-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλμπεργκ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Οβεργουάτερ 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Μάρινγκ 19 (15/44 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 2 (2/23 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Γκίλσον 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Βαν Άκερ, Βαν Έλσεν 1 (1/2 επ.), Χόφστεντ 9 (4/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντίκερς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέρ Κουτίνο): Γιώτα 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Μαριάνα Κόστα 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 3 (3/22 επ.) / Τοτσίδου (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Κακουράτου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Ζιώγα 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.), Ξανθοπούλου.