ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Κυρίαρχος αλλά άτυχος

Αήττητος μετά κα την 9η αγωνιστκή της Superleague 2  έμεινε ο Ολυμπιακός Β μένοντας στο εκτός έδρας 0-0 με τον Απόλλων Πόντου.

Τρεις φορές «σημάδεψαν» τα αντίπαλα δοκάρια οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Την απόλυτη υπεροχή είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα. Κυκλοφορώντας καλά την μπάλα, επιχειρούσαν κυρίως από τα πλάγια να μπουν στην περιοχή των γηπεδούχων που είχαν γεμίσει με παίκτες τον άξονα.

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με σουτ των Ντόι και Ξενιτίδη, τη στιγμή που ο Απόλλωνα δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Τζολάκη, οι μεγάλες ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό όμως ήρθαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.

Στο 40’ η μπάλα έφτασε από αριστερά στον Σουρλή που φάτσα με το τέρμα νικήθηκε από τον Πίτκα, ενώ στο 43’ το απευθείας φάουλ του Λιάτσου από δεξιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Οι καλές στιγμές συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 49’ ο Ξενιτίδης είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να διώχνει την μπάλα από το φάουλ που εκτέλεσε, ενώ στο 51’ ο Λιάτσος είχε και δεύτερο δοκάρι στο ματς. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 54΄με την άστοχη κεφαλιά του Φράγκου και στο 55’ με τον Δαλιανόπουλο, ο οποίος δεν βρήκε εστία από καλή θέση. Στο 57’ ο Πίτκας αντέδρασε σωτήρια και δεν επέτρεψε στον Βοΐλη να σκοράρει.

Στο 76’ ο Κίτσος μπήκε με υπέροχο τρόπο στην περιοχή και γύρισε, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό, πήρε ύψος και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Σουντουρά επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή με τη «στρογγυλή θεά» να φεύγει λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Τζολάκη. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς γκολ με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο.

Ολυμπιακός (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Νίκολιτς, Ντόι, Ξενιτίδης (86’ Τσέλιος), Σουρλής, Κίτσος (77’ Σπυριδάκης), Λιάτσος (69’ Κωστή), Βοΐλης.