Κυρίαρχος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 70 -64 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έδειξε ότι διαθέτει πιο «γεμάτο» ρόστερ, με περισσότερες λύσεις και έχει, πλέον, το καλύτερο ρεκόρ στην Α1 (4-0), σε αντίθεση με τις «πράσινες» (4-1). Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας αναδείχθηκε η Χάμπλιν με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν η Βιτόλα με 14 και η Σταμολάμπρου με 12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και σκόραρε και στις δύο πρώτες επιθέσεις του, πρώτα με την Χάμπλιν (2-0, 9:25) και έπειτα, με τρίποντο της Σταμολάμπρου, για το 5-0 (8:55) επί του Παναθηναϊκού. Στο 5:48, τα κορίτσια του Θρύλου ισοφαρίστηκαν από τον ΠΑΟ, όμως απάντησαν άμεσα και προσπέρασαν ξανά με 11-9 (4:50), με λέι απ της Βιτόλα. Στο σημείο εκείνο, οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, δέχθηκαν ένα 7-0 σερί από τις «πράσινες» και βρέθηκαν πίσω με 16-11. Ωστόσο, στο 0:34, η ομάδα του Ζίμπαρτς, με δύο εύστοχες βολές της Σταμάτη, πλησίασε στον πόντο τις φιλοξενούμενες και «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο ούσα πίσω με 18-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέκτησε τον έλεγχο του ματς και πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ, σκοράροντας με την Πλουφ για το 23-22 (7:22), ενώ στη συνέχεια, έκαναν το 28-27 (5:57) επί του Παναθηναϊκού, με την Βιτόλα. Με λέι απ της Πλουφ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +3 (30-27, 4:53) του ΠΑΟ και στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε με μία εύστοχη βολή της Ριντ (0:01) και πήγε στα αποδυτήρια με ισοπαλία (36-36).

Στην τρίτη περίοδο, τα κορίτσια του Θρύλου ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν πίσω από τις «πράσινες» με 55-41 (3:44), όμως αντέδρασαν άμεσα και μάζεψαν τη διαφορά στο -2 (49-51), με τρίποντο της Σταμάτη (2:32), ενώ στο 1:40 ισοφάρισαν σε 51-51 με λέι απ της Χάμπλιν. Με ωραίο τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου στο 1:05, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν εκ νέου τις φιλοξενούμενες και έκαναν το 53-53, σκορ με το οποίο πήγαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, όπου η ομάδα μας «μπήκε» με κεκτημένη ταχύτητα και με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0, με τις Σταμάτη και Χάμπλιν (6), προσπέρασε με +6 (61-55, 5:21) τον Παναθηναϊκό. Διαφορά, την οποία μπόρεσε και κράτησε ο Ολυμπιακός, αφού στο 1:52, σε εξαιρετική αντεπίθεση έγραψε το 65-59 επί του ΠΑΟ, με δίποντο της Σταμολάμπρου, μετά από υπέροχη ασίστ της Σταμάτη! Μάλιστα, στο 1:29, ο Θρύλος έφτασε και στο +8 (67-59), με δύο εύστοχες βολές της Πλουφ και στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, κράτησε το προβάδισμά του και με σκορ 70-64, κέρδισε τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

Κορυφαία η Αμερικανίδα Χαμολιν με 15 πόντους,ενώ η Βιτολα είχε 14, η Σταμολαμπρου 12 και η Πλουφ 10