ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Θρύλος

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή πανηγύρισε το τρίτο κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν να… αυτοκτονήσουν στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Όταν η παράβαση του Μπάγιου, στα 8”, έφερε την αποβολή του και το πέναλτι για τον ΑΣΕ Δούκα σε «νεκρό» χρόνο (22-22). Αλλά στην παράσταση, με καθαρό μυαλό ήρθε η νίκη με 28-27 μαζί με τον τίτλο. Κυπελλούχος Ελλάδας ο Θρύλος.

Είχε τον έλεγχο από την αρχή

Με νευρικότητα μπήκαν στον τελικό οι «ερυθρόλευκοι». Είναι χαρακτηριστικό πώς στα πρώτα επτά λεπτά ήταν, είτε ισόπαλοι, είτε πίσω στο σκορ από τον ΑΣΕ Δούκα. Επιπλέον, στο 8′ με το πέναλτι του Παπαδόπουλου ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά, 4-3. Ωστόσο, η ομάδα του Χαλκίδη κράτησε επαφή με το σκορ και δεν έμενε αρκετά πίσω στο σκορ. Αλλά στο 17′ ο Παπαβασίλης ανέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ (7-5) και ο ίδιος στο 18′ στο +3 (9-6). Όμως ό,τι έγινε στον ημιτελικό με την ΑΕΚ εμφανίστηκε και στον τελικό με τον ΑΣΕ Δούκα. Δηλαδή στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έγιναν λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν να μειωθεί η διαφορά στο γκολ (13-12) στα μισά του τελικού!

Απίθανο φινάλε για τον Θρύλο

Αλλά η αναμέτρηση έγινε ακόμη πιο «κλειστή». Ο ΑΣΕ Δούκα πήγε το ματς σε ακόμη πιο αργό τέμπο. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να «εγκλωβιστεί» σε αυτό το ματς. Εξάλλου, μετά σχεδόν 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ ήταν, δηλαδή επί μέρους 5-6! Αν και δύο φορές οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +2, με 14-12 (32′, Μοντόρο) και 18-16 (43′, Παπαδόπουλος), η ομάδα του Χαλκίδη ισοφάρισε 18-18. Επιπλέον κράτησε τον Ολυμπιακό για περισσότερα από 9 λεπτά χωρίς σκορ. Όμως, ο Μπάουερ έπιασε πέναλτι του Τζηρά στο 51′.

Εντούτοις ο Δούκας κατάφερε, εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη των παικτών του Θρύλου, να προσπεράσει 20-19 (54′). Έτσι ο Πασσιάς ισοφάρισε 21-21 (57′), ενώ στο 57:26 ο Αυστριακός γκολκίπερ απέκρουσε νέο πέναλτι του Τζηρά! Ο Παπαδόπουλος πέτυχε το 22-21 στο 58:16, αλλά τα βήματα του Μπάγιου στα 8” και η παράβαση του, έφεραν πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο και κόκκινη στον παίκτη του Θρύλου. Ο Στεφανίτσης, με πέναλτι, ισοφάρισε 22-22.

Κυπελλούχος Ελλάδας

Η παράταση ήταν ακόμη πιο συναρπαστική. Μιας και ο ΑΣΕ Δούκα προηγήθηκε 23-22. Αλλά ως το 64′ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 3-0 και προσπέρασαν 25-23 με τον Παπαδόπουλο. Επιπλέον, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γραμματισκού προηγήθηκε ξανά με +2 (27-25) με τον Παπαδόπουλο (67′). Το «χρυσό» γκολ του Δομπρή στο 69:40 (28-26) ήταν αυτό που οριστικοποίησε την κούπα στον Πειραιά. Κυπελλούχος Ελλάδας ο Θρύλος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12(ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.α.), 25-23, 28-27.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης 5, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 60′ Μπάγιος (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-2/4.