ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟ

Κοριτσάρες από χαλκό

Ακόμα ένα μετάλλιο αυτή την φορά χάλκινο πρόσθεσε στην συλλογή της η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση,  επικράτησαν της Γαλλίας στον μικρό τελικό της   15-5 και πανηγύρισαν το Χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς αγώνες που διεξάγονται στην Ταραγόνα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στον αγώνα και με κορυφαία την Αλεξάνδρα Ασημάκη έτρεξαν ένα σερί και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 9-3.

Στην συνέχεια οι Γαλλίδες προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως τα κορίτσια της Εθνικής μας δεν άφησαν  περιθώρια και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχαν  ήδη κάνει το 13-4 . Στην τελευταία περίοδο οι Ελληνίδες σημείωσαν ακόμη 2 τέρματα με τις Γαλλίδες να μειώνουν στο τελικό 15-5.

ΕΛΛΑΔΑ- ΓΑΛΛΙΑ 15-5
Τα οκτάλεπτα: 6-0. 3-3, 4-1, 2-1

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Χυδηριώτη 2, Πάτρα, Πρωτοπαπά 2, Πλευρίτου Ελ. 2, Ξενάκη 3, Σταματοπούλου.

ΓΑΛΛΙΑ: Κουνίλ, Μιγιό 1, Μπασεγιέ, Σακρ, Ζιλιέ 1, Μαγιέ, Βαλβέρντε 3, Μπατού, Ντεσάμπ, Μπακέτ, Παγιάτ, Ντολέ, Σαμπιέ.