ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Κόμπρα…….

Κοντσέρτο για πολυβόλα ήταν  το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Ατρόμητο.  Και όπου πολυβόλα  η πολυβόλο ,για την ακρίβεια, Γιούσεφ Ελ Αραμπί που χωρίς ουσιαστικά προπόνηση και μπαίνοντας σαν αλλαγή “ξύπνησε” τον Ολυμπιακό  που έχασε και πάλι ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη, με το χατ τρικ του Μαροκινού και ένα ακόμα απο τον Χασάν μετέτρεψε το ντέρμπι σε θρίαμβο.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με μία ουσιαστικά “προβλεπόμενη” ενδεκάδα. Κίπερ ο Σα και από δεξιά προς αριστερά οι Ραφίνια-Σεμέδο-Μπα-Χολέβας. Στη μεσαία γραμμή, Εμβιλά -Καμαρά και μπροστά τους ο Φορτούνης. Δεξιά Μασούρας-αριστερά ο Βαλμπουενά και φορ ο Χασάν .

Το ματς:  Ο Ολυμπιακός, ως συνήθως, έχασε και πάλι ένα ημίχρονο.  Ο Φορτούνης ,που πήρε θέση στην ενδεκάδα, πήρε πρωτοβουλίες, αλλά όσο και να προσπαθούσε η άμυνα στο χώρο που είχε εφαρμόσει ο Κάναντι ,δεν άφηναν να δημιουργηθούν “τρύπες” είτε από τον άξονα ,είτε από τα άκρα με “ανεβάσματα” από Ραφίνια και Χολέβα.

Στο 12, η κεφαλιά του Μασούρα πέρασε άουτ, ενώ στο 21, απο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Σεμέδο έκανε κεφαλιά προς το τέρμα, αλλά ο Γούτας πάνω στη γραμμή έδιωξε.

Αποβολή και Ελ Αραμπί

Στο 29 ,ο Ατρόμητος έμεινε με 10, λόγω αποβολής του Μάτιτς για μαρκάρισμα  στον Καμαρά χαμηλά. Με το VAR να υποδεικνύει την αποβολή που ο Κουτσιαύτης είχε “δει” κίτρινη. Με τους φιλοξενούμενους να είναι ακίνδυνοι επιθετικά.

Ο Ολυμπιακός, που στερούταν κίνησης μέσα στην περιοχή, με τον Χασάν εγκλωβισμένο, είχε θέματα και ο Μαρτίνς έβαλε τον Ελ Αραμπί αντί του Μασούρα,που ήταν αρνητικός, στο 38.

Με τον Μαροκινό να δίνει ασιστ στον Εμβιλά που όμως σούταρε ψηλά άουτ.

Ψεκαστε -σκουπίστε…τελειωσατε

Η είσοδος του Ελ Αραμπί αποδείχτηκε καταλυτική.Και αυτό διότι στο 4-4-2 του Μαρτίνς ο Μαροκινός άνοιγε τρύπες στην άμυνα του  Ατρόμητου που είχε και το αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο 53 ο Καμαρά έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Φορτούνη ,που βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, πρόλαβε τον Γιαννιώτη που έκανε έξοδο και την κατάλληλη στιγμή έκανε την πάσα για τον Ελ Αραμπί που μόνος του με το τέρμα σκόραρε.

12 λεπτά μετά ,εκμεταλλέυτηκε το λάθος του Γούτα, λίγο έξω από την περιοχή, έσπασε τη μπαλα στον Εμβιλά που με τη μια την έδωσε στον ακάλυπτο Χασάν που έκανε εύκολα το 2-0.

Ελ Αράμπι σοου

Ο  Ατρόμητος έγινε πιο επιθετικός με την είσοδο του Χριστοδουλόπουλου, που δημιούργησε φάσεις, προς την άμυνα του Ολυμπιακού αλλά στο 83 η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Από αντεπίθεση , ύστερα από κόρνερ στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Λοβέρα βγήκε στην αντεπίθεση ωστόσο αντί να πετύχει ένα εύκολο γκολ είτε πλασάροντας ,είτε δίνοντας πάσα στον αμαρκάριατο Ραντζελοβιτς έκανε τα εύκολα  -δύσκολα και βγαίνοντας δεξιά και μέσα από την περιοχή έβγαλε για τον Ελ Αραμπί που με μια κίνηση άδειασε τον Ρισβανη και με βολίδα έκανε το 3-0.

Ο Μαροκινός είχε και ένα ακόμα για το χατ τρικ  του,όταν από κόρνερ από δεξιά ,πετάχτηκε μέσα στην περιοχή και με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

MVP  :  Ο Ελ Αραμπί μπήκε στο 39 και με την είσοδο του άλλαξε το ματς

Η στιγμή: Το γκολ στο 53, με την κίνηση του Φορτούνη που “έσπασε” την άμυνα του Ατρομήτου απο την εξαιρετική πάσα του Καμαρά και έδωσε την ασίστ στον Μαροκινό.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Μασούρας ήταν εκτός κλίματος.

Ο Διαιτητής: Τον εξέθεσε ο βοηθός του Μαυρουδής από το Ηράκλειο, στη φάση του πρώτου γκολ σηκώνοντας οφσάιντ ,ενώ χρειάστηκε το VAR για να αποβάλλει τον Μάτιτς στο μαρκάρισμα στον Καμαρά.

Ολυμπιακός (4-2-3-1):Σα, Χολέμπας, Μπα, Σεμέδο, Ραφίνια, Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά, Φορτούνης, Χασάν

Ατρόμητος (3-4-3): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Νάτσος, Χαρίσης, Σάλομον, Μουνίθ, Κωτσόπουλος, Μάτιτς