Κλοπή και….. ας ήταν κακός

Ακόμα μία ποδοσφαιρική αυτοκτονία κατάφερε να πετύχει ο Ολυμπιακός που έμεινε στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό. Σε ένα ντέρμπι κακό στο πρώτο ημίχρονο, τους Πειραιώτες να προηγούνται με πέναλτι του Φορτούνη να χάνουν δύο ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ευκαιρίες με τον Τζούρτζεβιτς και τον Ευαγγέλου να δίνει ένα ανύπαρκτο πέναλτι,εκτός περιοχής  για την ισοφάριση  του Παναθηναϊκού..

Ο Γκαρθία ξεκίνησε με το κλασικό 4-2-3-1  και τερματοφύλακα τον Προτό. Από δεξιά προς αριστερά οι Ομάρ- Μποτία-Ενχελς –Χατζίσαφί.  Στη μεσαία γραμμή, οι Ρομαό και Ταχτσίδης. Μπροστά τους ο Οφόε…Δεξιά ο Πάρντο ,αριστερά ο Μιραλάς μοναδικός προωθημένος ο Καρίμ.

To πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν ουσιαστικά χωρίς ουσία, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας και τον Παναθηναϊκό να περιμένει ένα λάθος να το εκμεταλλευτεί. Με παιχνίδι κυρίως από τα άκρα οι Πειραιώτες προσπαθούσαν  να κάνουν κάτι ,μιας και ο Οτζίτζα δεν είχε ξεκινήσει καλά.

Στο 23, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που δημιούργησε μία καλή φάση , όταν ο Αλτμαν κινήθηκε από αριστερά, έβγαλε χαμηλή σέντρα, αλλά ο Λούντ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και ο Χατζισαφί έδιωξε.

Οι «Πράσινοι» ,στο αμυντικό κομμάτι, έπαιζαν φούλ άμυνα πίσω από τη σέντρα με διπλή ζώνη που ήταν δύσκολο να διασπάσει ο Ολυμπιακός που είχε σαφέστατο πρόβλημα δημιουργίας. .

Στο 38, ο Κουρμπέλης ήταν αυτός που …μπλόκαρε τον Οτζίτζα πρίν σουτάρει, αλλά στο 45 έγινε η καλύτερη  φάση του ματς.

Με τον  Πάρντο να βγαίνει σε ρόλο εξτρεμ από τα δεξιά να βγάζει σέντρα και ο Μιραλάς  ακάλυπτος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΙΡΑΛΑΣ

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός απείλησε, εκ νέου,με τον Μιραλάς, που υποδέχτηκε τη μπάλα από την εξαιρετική πάσα του Οτζίτζα, αλλά το σουτ που έκανε,χαμηλό γαρ, έδιωξε ο Βλαχοδήμος σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης ,ο Ενγκελς με τον …αυχένα έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ IN ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Στο 55, ο Οσκαρ έκανε την πρώτη του κίνηση με τον Φορτούνη αντί του αρνητικού Οτζίτζα που έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια με την «Ερυθρόλευκη». Τρία λεπτά αργότερα ήταν αυτός που με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0.

Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Καρίμ, όταν βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ και ο Οικονόμου, σαν τελευταίος παίκτης, τράβηξε τον Ιρανό από τη φανέλα και ο Ευαγγέλου έδειξε πέναλτι και αποβολή στον παίκτη του Παναθηναϊκού..

Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα  θα μπορούσε να είχε γίνει και το 2-0 ,όταν ο Πάρντο έβγαλε σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Καρίμ δεν έπιασε ως ήθελε το ανάποδο ψαλίδι.

Ο Ουζουνίδης έβαλε Μουνιέ και Αυλωνίτη ,αντί των  Δώνη και Κάτσε περιμένοντας από τον πρώτο να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα,με τον Γάλλο να κινείται από τα αριστερά..

Και παραλίγο αυτό να γίνει στο 67, όταν ο Κουλιμπαλί έκανε σέντρα από δεξιά η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά ο Μουνιέ έκανε παράλληλη σέντρα που πέρασε από συμπαίκτες και αντιπάλους χωρίς αποτέλεσμα.

Οι Πρωταθλητές συνέχιζαν να μην ικανοποιούν με την απόδοση τους  και ο Παναθηναϊκός,ακόμα και με 10 έγινε επικίνδυνος.

Στο 80, ο Κουλιμπαλί έβγαλε σέντρα, αλλά ο Μουνιέ δεν μπόρεσε να  σουτάρει όπως ήθελε… Με τον Παναθηναϊκό να πιστεύει ότι μπορεί να ισοφαρίσει και να αφήνει κενά ,ο Ολυμπιακός  έβρισκε χώρους σε αντεπιθέσεις ,αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Τζούρτζεβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει.

ΤΙ ΕΧΑΣΕΣ ΡΕ ΟΥΡΟΣ;

Η πρώτη στο 82, με τον Σέρβο να «τσιμπάει» τη μπάλα  από πάσα του Μιραλάς και να στέλνει τη μπάλα άουτ, ενώ και στο  88, ο ο Τζούρτζεβιτς, μόνος από δεξιά αντί να τελειώσει τη φάση έκανε κακή πάσα προς τον Μιραλάς.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ 1-1

Στο 89 ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι , πραγματικά ανύπαρκτο  με τον Ινσούα να ανατρέπεται έξω από την περιοχή ,αλλά ο Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι…Με τον Μουνιέ να ισοφαρίζει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό-Ομάρ-Μποτία-Ενγκελς-Χατζισαφί-Ταχτσίδης-Ρομαό-Οτζίτζα(55 Φορτούνης)-Πάρντο(88 Μάριν)-Μιραλάς,Καρίμ(77 Τζούρζεβιτς)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Βλαχοδήμος-Γιοχάνσον-Ινσούα-Δώνης(64 Αυλωνίτης)-Αλτμαν –Λουντ—Οικονόμου-Κουρμπέλης-Τσανδάρης-Κάτσε(64 Μουνιέ)-Κουλιμπαλί(80 Χατζηγιοβάννης).