ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Κάζο» για την Αϊντχόφεν (video)

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήτττα από την Αλκμμάαρ με 1-3 και έχσε την ευκαιρία αν βρεθεί στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Αναπάντεχη εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Αλκμάαρ γνώρισε η Αίντχόφεν.
Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «32» του Europa League υποτάχθηκε στα πολλά αμυντικά της λάθη και έχασε τη δυνατότητα να σκαρφαλώσει στην κορυφή της Eredivisie.
Γεγονός το οποίο υποχρέωσε την PSV να μείνει στους 34 βαθμούς και αν ο Άγιαξ νικήσει την Τβέντε στο αυριανό (14/1) παιχνίδι τους, θα αποσπαστεί 4 βαθμούς στη μάχη του τίτλου. Από την πλευρά της, η Αλκμάαρ έφτασε τους 31 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή.

Η Αίντχόφεν ξεκίνησε με επιθετικό πνεύμα την αναμέτρηση πιέζοντας για το γρήγορο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε.

Απεναντίας, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη ουσιαστικά προσπάθειά τους, άνοιξαν το σκορ στο 31’ με πέναλτι του Κουπμάινερς.
Μάλιστα, οκτώ λεπτά αργότερα (39’) ο ίδιος παίκτης με ασύλληπτο τακουνάκι πέτυχε το 0-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο 59’ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Μάξ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με «νύχια και δόντια» να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και όταν η αντίπαλός της είχε βγει όλη μπροστά για την ισοφάριση, πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 90’ με τον Στενγκς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Η Αϊντχόφεν αγωνίστηκε με τους: Μβογκό – Ντάμφρις, Τεζέ, Μποσκάλι, Μαξ – Ιχατάρε (87’ Φαν Γκίνκελ), Σανγκαρέ, Ροζάριο, Τόμας (46’ Μάουρο Τόμας) – Ζαχάβι, Μάλεν (87’ Πιρό).