Κατοστάρα-Πάρτι-ρεκόρ

Μετά την παράνοια κόντρα στον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα, ο  Ολυμπιακός έδωσε ένα ακόμα μπασκετικό κρεσέντο απέναντι στην ΑΕΚ ,επικρατώντας με 101-75 στο ΣΕΦ..  Αποθέωση για τον Σπανούλη που είναι πρώτος στις ασιστ στην Α1. Εξαιρετικοί Τίμα με 18 πόντους και πέντε τρίποντα αλλά και ο Βεζένκοφ του πρώτου μέρους

Με οδηγό τον Βεζένκοφ

Ο Μπλατ ξεκίνησε την πρώτη του πεντάδα με τους  Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοβ, Μιλουτίνοβ ,δηλαδή και πάλι χωρίς Σπανούλη και Γκος ,αλλά η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-7  και 8-10 με Χάντερ -Μασιούλις  ηγέτες ,ενώ ο Ολυμπιακός ήθελε να “τρέξει το ματς και η αιχμή του δόρατος ήταν ο Βεζένκοβ με 7 πόντους..

Το ματς  έμοιαζε ισορροπημένο μέχρι το ξέσπασμα του Ολυμπιακού  για το 22-19, με την πρώτη περίοδο στο 25-21 με ένα καταπληκτικό Buzzer beater τρίποντο  του Σπανούλη .

Με φοβερό τον Τίμα

Τα πρώτα τρία λεπτά της Β περιόδου έβρισκαν τον Ολυμπιακό να προηγείται  βραχεία κεφαλή , όμως ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ , δύο βολές του Πρίντεζη και ένα τρίποντο -μαχαιριά του Τίμα , σύν την καλή άμυνα των Πειραιωτών για το 41-33 έβαλαν το νερό στο αυλάκι. ο Λετονός έκανε και το +13 με τρίποντο (46–3 3) ,με το πρώτο μέρος να λήγει  με 52-39 ,αλλά τους διαιτητές να μην δίνουν ξεκάθαρο φάουλ σε τρίποντο του Βεζένκοφ στην λήξη της περιόδου.

Πάρτι τριπόντων

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε απόλυτα φορτσάτος και χωρίς να θέλει να δώσει δικαιώματα..Ετσι μετά το 52-41 του Μασιούλις ,ένα σερί 9-0 με τρία σερί τρίποντα των Μάντζαρη-Στρέλνιεκς και Τίμα έφερε το +20(61-41).

Ουσιαστικά κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει,μιας και η ΑΕΚ ήταν ανίκανη να αντιδράσει  με το 74-56 να καταγράφεται ως το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.

Η ιστορική στιγμή του αρχηγού

Το πιο ιστορικό γεγονός σε ένα τελειωμένο ματς για την  4η περίοδο έγινε στο 34, όταν ο Σπανούλης με ασίστ για τον Τουπάν έφτασε   τις 2144  στην Α1 και έφτασε τον Διαμαντίδη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα με μία ασίστ για τον Μπόγρη που κατέληξε σε κάρφωμα.  Το τελικό  101-75 κατέγραψε μία τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό που συνεχίζει δυνατά περιμένοντας τη διαβολοεβδομάδα με Μπασκόνια και Ρεαλ.

Ολυμπιακός: Βεζένκοβ 11 , Μιλουτίνοβ 9 , Μάντζαρης 3, Στρέλνιεκς 8 , Τίμα 17 (5/8 τρίποντα), Πρίντεζης 13 (1), Σπανούλης 14 , Μπόγρης 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουπάν 5 (1), ΛεΝτέι 5
ΑΕΚ : Ματσιούλις 11 (2), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 15 (5/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 15 (3), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 4, Λαρεντζάκης 9 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Τζέιμς 10 (5/8 δίποντα)