ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κάθε ματς και καλύτερες οι «ερυθρόλευκες»

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πέτυχαν την πρώτη τους «καθαρή» νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας της ΑΕΚ με 3-0 σετ.

Στα προηγούμενα ματς οι «ερυθρόλευκες» είχαν χαλαρώσει και είχαν αφήσει βαθμούς. Το απόγευμα του Σαββάτου, όμως, δεν έκαναν το ίδιο λάθος. Αυτή τη φορά ήταν περισσότερο συγκεντρωμένες από κάθε άλλο ματς. Έδειξαν χαρακτήρα, σοβαρότητα και στα τρία σετ και νίκησαν την ΑΕΚ χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα.

Μεγάλο «όπλο» για τον Ολυμπιακό στον αγώνα με την ΑΕΚ ήταν το μπλοκ. Εκεί κυριάρχησαν τα κορίτσια του Θρύλου. Με την Κατερίνα Γιώτα να είναι η κορυφαία, με τα 5 μπλοκ. Συνολικά οι «ερυθρόλευκες» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 13 και η υπεροχή τους πάνω στο φιλέ ήταν σημείο αναφοράς για να πετύχουν ένα άνετο τρίποντο, το πρώτο τους φετινό.

Σε ένα ακόμα ματς οι κοπέλες του Ολυμπιακού είχαν μεταπτώσεις στην απόδοσή τους. Δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν πίσω με10-4, αλλά σταδιακά μείωσαν τη διαφορά και έφεραν το ματς στα ίσα, στο 16-16. Στην τελική ευθεία του σετ επέδειξαν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό, κράτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν 1-0, καθώς το κατέκτησαν με 25-21 με την Χίπε να πετυχαίνει τον τελευταίο πόντο του σετ.

Στο δεύτερο σετ, η διαφορά ήταν μια. Πώς οι «ερυθρόλευκες» ήταν από την αρχή καλύτερες. Είχαν το πάνω χέρι, είχαν το προβάδισμα στο σκορ και δεν ένιωσαν πώς θα μπορούσαν να απειληθούν. Αυτό το πλεονέκτημα διατηρήθηκε από την αρχή (6-7) ως το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και το δεύτερο σετ, αυτή τη φορά με 25-18. Έχοντας το προβάδισμα συνεχώς, με τη διαφορά να παίζει μεταξύ 6 (7-13) και 5 (9-14 και 13-18) πόντων στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Στο τρίτο σετ χάθηκε στην αρχή η συγκέντρωση. Ήταν και το προβάδισμα με δύο σετ και υπήρξε μια χαλάρωσε. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε. Προηγήθηκε με 6-3 και 8-5, αλλά σταδιακά οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 12-12. Σερί 3-0,  προσπέρασαν με 15-12, η διαφορά πήγε και στο +5 (15-20) και στην τελική ευθεία του σετ επέβαλλαν πλήρως το παιχνίδι τους, για να το κατακτήσουν με 25-19, με την Χίπε να πετυχαίνει το τελευταίο πόντο στη νίκη με «καθαρό» σκορ, με 3-0 σετ δηλαδή.

Τα σετ: 21-25 (26′), 18-25 (24′), 19-25 (25′).