ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Καθάρισε» τον Πρωτέα στο β’ ημίχρονο

Οι κοπέλες του Θρύλου συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους, στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Βέβαια, ίσως πιο δύσκολα από ό,τι «μαρτυρά» το τελικό σκορ κόντρα στον Πρωτέα. Αλλά αυτό το 83-66 ήταν δίκαιο. Μιας και οι «ερυθρόλευκες» σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ήταν φανερά καλύτερες. Εξάλλου, το επί μέρους 41-26 «μιλάει» από μόνο του. «Καθάρισε» τον Πρωτέα στο β’ ημίχρονο.

Κακές στο α’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Πρωτέα. Καταρχάς με 2-7 (3′) και μετά με 4-12 (6′). Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «στροφές». Μιας και από το 6-14 έκαναν επί μέρους 12-2 στα τελευταία 3:58 της πρώτης περιόδου. Έτσι με το τρίποντο της Κολλάτου σε «νεκρό» χρόνο, έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Διότι οι «ερυθρόλευκες» δεν ήταν καλές, ενώ ο Πρωτέας κρατούσε το προβάδισμα, έστω και στο καλάθι (24-26, 14′). Αλλά και 28-30 (15′). Όμως με τρίποντο της Σπυριδοπούλου ο Θρύλος έκανε σερί 8-0 για το 36-30 (17′). Ακόμα διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με +2 (42-40).

«Καθάρισε» τον Πρωτέα

Ειδικότερα, με το τρίποντο της Νικολοπούλου (22′) ο Ολυμπιακός πήγε στο +7 (49-42). Ακόμα ένα νέο σερί 11-0 μετά το καλάθι της Σταμάτη (49-44, 24′) έφεραν το Θρύλο στο +16 (60-44, 27′) με τη Βίτολα. Αν και οι παίκτριες της ομάδας της Βούλας δεν το παράτησαν, το δεκάλεπτο είχε θετικό πρόσημο. Καθώς βρήκε τις «ερυθρόλευκες» σε διψήφια διαφορά (+14, 66-52).

Επιπλέον, με το δίποντο της Βίτολα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +17 (72-55, 33′) στο ματς. Η Λετονή φόργουορντ που ηγήθηκε επιθετικά, έδωσε… αέρα 19 πόντων στο Θρύλο (76-57, 36′). Κατόπιν, η Σπυριδοπούλου με τρίποντο (σ.σ.: στα 49”) διαμόρφωσε το τελικό 83-66. «Καθάρισε» τον Πρωτέα στο β’ ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 66-52, 83-66.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.