«Καθάρισε» και τον Άθλο

Αν και δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί του. Καθώς διεύρυνε το απόλυτο στο Ρέντη. Μιας και το απόγευμα της Δευτέρας νίκησε 3-1 σετ την αξιόμαχη ομάδα της Ορεστιάδας. «Καθάρισε» και τον Άθλο.

Τον μπλόκαρε

Μετά από ένα χαλαρό ξεκίνημα στο πρώτο σετ, με το σκορ ισόπαλο στο 11-11, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν με 16-11 με το μπλοκ του Χανδρινού. Αλλά και 21-17 με το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη. Ο Άθλος μείωσε μεν σε 21-19, αλλά εκεί δύο σερί μπλοκ από Χανδρινό και Γκουσταβάο έφεραν το σκορ στο 24-19. Με την ομάδα της Ορεστιάδας να χάνει τον τελευταίο πόντο από λάθος θέσεις. Ωστόσο, αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν το μπλοκ. Καθώς ο Θρύλος είχε 7 στο πρώτο σετ.

Χάθηκε η συγκέντρωση

Όμως το δεύτερο σετ δεν κύλησε καλά για τους «ερυθρόλευκους», Μιας και έχασαν το καθαρό τους μυαλό. Με αποτέλεσμα να κάνει 4 άσσος η ομάδα του Άθλου. Μετά το αρχικό 4-4, ο Στερν με άσσο ισοφάρισε (4-4). Ο σύλλογος της Ορεστιάδας βρέθηκε πίσω με 15-13. Ο Τζουλιάνι πήρε τάιμ άουτ και ακολούθησε σερί 3-0 για το 16-15. Αλλά ο Άσσος του Κασαμπαλή έφερε το 17-19 και του Ριζόπουλου το 19-22. Με το σετ να λήγει με τον άσσο του Αλγκούλ για το 21-25.

Η επίθεση του Θρύλου

Το τρίτο σετ ήταν στα μέτρα του Ολυμπιακού. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν περισσότερο αποτελεσματική στην επίθεση (54%). Με τον Στερν να δίνει 7 πόντους, ενώ άλλους τόσους πήρε από Κουμεντάκη (4) και Δαλακούρα (3). Οι δύο διαδοχικοί άσσοι του Κουμεντάκη (9-7) έβαλαν τις βάσεις. Με τον Σλοβένο διαγώνιο να τελειώνει τις φάσεις (17-14, 22-18, 24-20) και τον Δαλακούρα, με μπλοκ το σετ (25-21) για το 2-1.

«Καθάρισε» τον Άθλο

Το σερβίς και η μπλοκ-άμυνα του Ολυμπιακού έπαιξαν ρόλο στο τέταρτο σετ. Ο Θρύλος ανέβασε κι άλλα τα ποσοστά του στην επίθεση, φτάνοντας το 57%. Αν και η ομάδα του Άθλου πάλεψε το σετ, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν φανερή. Με τον εξαιρετική Στερν να κάνει τη διαφορά και να τελειώνει το ματς με 24 πόντους και 63% στην επίθεση. Ειδικά στο τέταρτο σετ ήταν αποφασιστικός. Επίσης, σπουδαία εμφάνιση και του Παγένκ που έδωσε λύσεις. Με δύο διαδοχικούς πόντους του (σ.σ.: πρώτο χρόνο και άσσο) έγινε το 13-10, ενώ δύο σερί του Στερν έκαναν το σκορ 16-10. Το σετ (25-20) και το ματς (3-1 σετ) ολοκληρώθηκαν με το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή. «Καθάρισε» και τον Άθλο.

Τα σετ 3-1 σε 1.52: 25-19, 21-25, 25-21, 25-20.

• 1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-19
  • 2ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 21-25
  • 3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-21,
  • 4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-20

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας από 8 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 24 (22/35 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Χανδρινός 7 (4/16 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Κολτσιάκης (λ.), Δαλακούρας 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Λινάρδος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ).

Άθλος Ορεστιάδας (Θοδωρής Χουσίδης): Γκλάντστοουν 10 (8/11 επ., 2 άσσοι), Ντε Πρα 15 (15/39 επ.), Κασαμπαλής 1 (0/2 επ., 1 άσος), Αλγκούλ 8 (3/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (5/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Γκένοφ 16 (15/35 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 38% άριστες) / Βελούδης (λ., 45% υπ. – 40% άριστες), Τσολακίδης.