Καθαρή νίκη στην Θεσσαλονίκη για τις ερυθρόλευκες

Πέρασε ο Ολυμπιακός απο την Θεσσαλονίκη νικώντας με 0-3 σετ τον Αίαντα Ευόσμου. Τα κορίτσια του κόουτς Σαραντίτη δεν άφησαν περιθώριο και πήραν μια καθαρή νίκη, πολύ χρήσιμη για τη συνέχεια.

Ο αγώνας επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Ιλιόνης Κελεσίδη, στην έναρξη του 2ου σετ. Η κεντρική του Ολυμπιακού, αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γόνατο και θα υποβληθεί στις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς που έχει υποστεί.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 4-0, για να ισοφαρίσει πρώτη φορά στο 5-5 και να προηγηθεί στο 6-7 με επίθεση της Ζιώγα. Με άσσο της ίδιας και προσπάθεια της Φακοπουλίδου, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν για πρώτη φορά στο +3 το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 6-9. Οι γηπεδούχες «απάντησαν» με 4-0 σερί και ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα στο 10-9. Με νέο άσσο της Φακοπουλίδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 10-11 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Στο σημείο αυτό ο Θρύλος πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα 5-0 σερί, ξέφυγε με +5 φτάνοντας στο 13-18 με άσσο της Σίας Τοτσίδου. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς και να διατηρούν το προβάδισμα με την Κελεσίδη να πετυχαίνει το 15-21. Από επίθεση της Φακοπουλίδου και νέο άσσο της Κελεσίδη ο Θρύλος έφτασε στο 15-23, πήγε στο σετ μπολ με 16-24 μετά από παράβαση των γηπεδούχων στο φιλέ και πήρε το σετ με 21-25, μετά από σερβίς αθλήτριας του Αίαντα που κατέληξε άουτ.

Σοκαρίστηκε από τον τραυματισμό της Κελεσίδη, αλλά έφτασε στο 2-0!

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το 2ο σετ, αφού στην έναρξη του (0-0), τραυματίστηκε η Ιλιόνη Κελεσίδη. Η κεντρική του Ολυμπιακού αποχώρησε υποβασταζόμενη για τον πάγκο, προκειμένου να τις παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες και τέθηκε εκτός για τη συνέχεια της αναμέτρησης.  Οι «ερυθρόλευκες» όπως ήταν λογικό επηρεάστηκαν από αυτή την εξέλιξη με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ (3-0, 4-1) μέχρι το 8-4. Στο σημείο αυτό ξεκίνησαν την προσπάθεια αντεπίθεσης και με ένα 5-0 σερί προσπέρασαν φτάνοντας στο 8-9 με άσσο της Φακοπουλίδου. Μετά το 10-10, από νέο «ερυθρόλευκο» σερί, που κατέληξε σε έξυπνο πόντο της Ξανθοπούλου πάνω στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 10-14.  Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά του +4 μέχρι το 13-17, με τον Αίαντα να ψαλιδίζει τη διαφορά στο 16-18. Η Φακοπουλίδου σημείωσε το 17-20, ο Αίας μείωσε σε 19-20, με την Τοτσίδου να σημειώνει το 19-21 και το 20-22. Από προσπάθεια της Νομικού διαμορφώθηκε το 21-13, ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ με στο 22-24 με την Φακοπουλίδου, αλλά ο Αίας ισοφάρισε σε 24-24 δίνοντας παράταση στο σετ, και προσπέρασε μετά από ώρα σε 25-24, φτάνοντας στο πρώτο δικό του σετ μπολ, ύστερα από επίθεση άουτ της Φακοπουλίδου. Η Ζίωγα ισοφάρισε (26-26) και η Αργυρίου με μπλοκ έδωσε στο δεύτερο σετ μπολ στις «ερυθρόλευκες», με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 26-26. Από σερβίς άουτ του Αίαντα και σπουδαίο μονό μπλοκ της εξαιρετικής Σίας Τοτσίδου στην Καλαποδά διαμορφώθηκε το 26-28, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 2-0!

Έφυγε με τη νίκη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε, με τον Αίαντα να ισοφαρίζει στο 5-5 και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (11-11, 12-12, 13-13, 15-15, 16-16, 18-18). Ο Αίαντας προηγήθηκε με 19-18, όμως ο Θρύλος με ένα 3-0 σερί έφτασε στο 19-21. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-21, όμως η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη με ένα 5-0 σερί έφτασαν στο 20-25 και έφυγαν με τη νίκη με 3-0 σετ από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου.

Tα σετ: 0-3 σε 1.24. 21-25, 26-28, 20-25

1ο σετ:  6-8, 13-16, 15-21, 21-25

2ο σετ: 8-4, 11-16, 19-21, 26-28

3ο σετ:  7-8, 15-16, 19-21, 20-25

*Οι πόντοι του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 30 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Ζιώγα 9 (6/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 12 (7/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ. – 20% άριστες), Κελεσίδη 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Ξανθοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αργυρίου 5 (2/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (7/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες) / Κονόμι (λ, 40% υπ. – 33% άριστες), Νομικού 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαστεργίου, Μιλεντίγιεβιτς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Δάρδα 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Καλαποδά 6 (6/13 επ.), Γουγούση 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Ζωίδου 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Γκόλτσιου 7 (4/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 13% άριστες), Αλτίνη 10 (6/27 επ., 3 μπλοκ) / Καψαμπέλη (λ, 50% υπ. – 30% άριστες), Ηλιάδη, Σαχανίδου, Μότσιανου, Θεοδοσίου.