Κατάρρευση στο τελευταίο δεκάλεπτο και …3-0

Για 69 λεπτά και ειδικά στα πρώτα 25 του β μέρους ο Ολυμπιακός κοίταξε τη Μάντεστερ Σίτι στα μάτια και παρά το ότι έχανε με 1-0 από το 12, απείλησε. Το γκολ που είναι η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου του έλειψε και κάπου εκεί μίλησε ο νόμος του Βασιλιά των Σπορ. Οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία με τον Μπρούμα για το 1-1 και το πλήρωσαν με δύο γκολ για το “βαρύ” 3-0.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς δεν είχε όρεξη για αλλαγές και παρέταξε την ομάδα με 4-3-3 .Με Σα κάτω απο τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Ραφίνια,Σεμέδο,Μπα,Χολέβα. Τριάδα  στα χαφ Εμβιλά-Μπουχαλάκη και Καμαρά. Στα “φτερά” δεξιά Ραντζέλοβιτς και αριστερά Βαλμπουενά με Ελ Αραμπί μοναδικό προωθημένο.

Το ματς:  Η Σίτι ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυναμικά θέλοντας να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Με τους Πειραιώτες να είναι πολύ νευρικοί και το πρώτο τέταρτο να είναι πολύ κακό.

Με τον Τόρες να είναι πηγή κινδύνων στην επίθεση και να απειλεί στο 7 σε δύο περιπτώσεις, πρώτα σε τακουνάκι του Ισπανού που έδιωξε ο Ελ Αραμπί πάνω στη γραμμή σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης  η κεφαλιά του ίδιου έφυγε άουτ.

Γρήγορο γκολ για τη Σιτι

Το ματς “μύριζε” γκολ για τους γηπεδούχους και αυτό έγινε στο 12 όταν ο Ντε Μπράινε άνοιξε ωραία τη μπάλα στον Τόρες  που βγήκε πίσω από τον Χολέβα στο 1-2, και νίκησε εύκολα τον Σα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να δημιουργήσει κυρίως με τον Βαλμπουενά,αλλά η ομάδα είχε πολλά θέματα στα άκρα της άμυνας της, ειδικά από τα αριστερά με τον Χολέβα να μην ανταποκρίνεται σωστά στα αμυντικά καθήκοντα με αποτέλεσμα αρκετές φορές ο Γουόκερ να κάνει πολλά οβερλαπ και σε ένα από  αυτά στο 42 το γύρισμα του Γουόκερ έδιωξε ο Σα.Γενικά στο πρώτο ημίχρονο , ο Ολυμπιακός ισορερόπησε απο το 35 και μετά, αλλά όταν η Σίτι ανέβαζε στροφές τα πράγματα γίνονταν επικίνδυνα.

Μπρούμα και Πέπε

Ο Μαρτίνς αποφάσισε να κάνει δύο αλλαγές στην ανάπαυλα. Ο Πέπε πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη και ο Μπρούμα του Ραντζέλοβιτς.

Ο Ολυμπιακός ήταν σαφέστατα πιο βελτιωμένος. Με πίεση ψηλά στους χώρους και αλληλοκαλύψεις μείωσε το πλάτος του γηπέδου και έγινε απειλητικός. Πρώτα στο 54 με το λάθος γύρισμα του Φοντέν προς τα πίσω ύστερα απο συνεργασία με τον Εντερσον ,και τον Γάλλο να μη πιάνει τη μπάλα σωστά στο σουτ και στο  58, όταν ο Καμαρά έκλεψε τη μπάλα από δεξιά έκανε σέντρα αλλά ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και ο Στοουνς πρόλαβε προ του Μπρούμα  που μπήκε ορεξάτος και ήταν επικίνδυνος στην επίθεση αλλά βοήθαγε και αμυντικά.

Εβαλε Χεσούς και Ρόντρι ο Πεπ

Η Κακή εμφάνιση της Σίτι στο πρώτο 25λεπτο του β μέρους έφερε τον Γκουαρδιολα σε mood αλλαγών. Με τον Ρόντρι αντί του Φόντεν και τον Χεσούς αντί του Μαχρέζ.

Με τον Μαρτίνς να “απαντά” με τον Μασούρα αντί του Καμαρά που έτρεξε πολύ αλλά προερχόμενος από τον Κορονοϊό έπρεπε να πάρει ανάσες, ενώ και ο Χασάν πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί που δεν μπόρεσε ίσως για πρώτη φορά σε ματς να μην κάνει τελική.  Στο 74, ο Χολέβας απείλησε με σέντρα-φυράφι που ήταν κάτι μτξ σέντρας και σουτ.

Στο 77, ο Μπρούμα καθυστέρησε, χαρακτηριστικά, να σουτάρει όταν βρέθηκε σε θέση βολής από εξαιρετική σέντρα του Μασούρα,μετά τη συνεργασία του με τον Ραφίνια και ένα λεπτό μετά έγινε το 2-0.

Με τον Χεσούς να υποδέχεται τη μπάλα από πάσα του Ντε Μπράινε και αφού “χόρεψε”  τον Σισέ με σουτ στην κλειστή γωνία του Σα “κλείδωσε” τη νίκη και απελευθέρωσε απο το άγχος τον Γκουαρντιόλα για το 2-0..

Η Σίτι πέτυχε ΄και ένα τρίτο γκολ με υπέροχο σουτ του Κανσέλο λιγο έξω απο την περιοχή.

MVP: Εχει καταντήσει γραφικό να μιλάμε για τον Βαλμπουενά.  Ο άνθρωπος ήταν ΠΑΝΤΟΥ. Πάλεψε να δημιουργήσει ,να αμυνθεί να καλύψει χώρους. Παράδειγμα προς μίμηση.

Η στιγμή: Η ατολμία του Μπρούμα να σουτάρει ένα λεπτό πρίν το 2-0. Σούταρε το και όπου πάει ρε άνθρωπε

Ο αδύναμος κρίκος:Ο Χολέβας του πρώτου μέρους που όμως δεν έπαιρνε βοήθεια, είναι αλήθεια και έβγαινε εκτεθειμένος. Φταίει στο πρώτο γκολ της Σιτι γιατί του ξέφυγε ο Τόρες.

Ο Ρέφερι: Εύκολος αγώνας για τον Ισπανό

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Ακέ, Στόουνς, Γουόκερ(82 Κανσέλο), Γκιντογκάν, Φόντεν(68 Ρόντρι), Ντε Μπράινε(85 Εμέτσα), Μαχρέζ(68 Χεσους), Στέρλινγκ, Τόρες

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης(46 Πέπε), Καμαρά, Βαλμπουενά(85 Σουντανί), Ραντζέλοβιτς(46 Μπρουμα), Ελ Αραμπί(85 Σουντανί)