ΜΠΑΣΚΕΤ

Καταιγιστικοί Έφηβοι, νίκη με 77 πόντους [pics]

Καταιγιστικοί Έφηβοι, νίκη με 77 πόντους στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Άτυχη ήταν η ομάδα του ΑΠΑΣ Νάξου τα Φανάρια (108-31).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού, την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Καταιγιστικοί Έφηβοι, νίκη με 77 πόντους στην πρεμιέρα. Αντίπαλος της ομάδας του Θρύλου ήταν ο ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες τεράστια και το έδειξε και το τελικό σκορ. Ο Ολυμπιακός νίκησε 108-31, δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση και κάνοντας μια πολύ καλή προπόνηση για τη συνέχεια και τα ματς που θα «καίνε». Τα ματς που θα κρίνουν τις θέσεις στην τελική κατάταξη και βεβαίως την ομάδα που θα κατακτήσει τον τίτλο.

Εξαιρετικό μπάσκετ, φουλ θέαμα

Το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Ολυμπιακού επέβαλλε το ρυθμό της, έπαιξε ωραία μπάσκετ, σκόραρε ασταμάτητα και ξεκίνησε την τελική φάση με το εντυπωσιακό +77. Το ματς δεν σηκώνει καν συζήτηση. Μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά στο ματς οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (14-4) και συνεχώς μεγάλωναν το σκορ. Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με+20 (34-14), για να τελειώσει το ημίχρονο με +32 (60-18).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +50 (77-27) στο 27ο λεπτό, δεν κατέβασε… στροφές και η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο. Στο 30ό λεπτό ήταν +54 (81-37), για να ολοκληρωθεί το ματς με το εκπληκτικό +77 και το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο να είναι 27-4.

Δεκάλεπτα: 34-10, 60-18, 81-27, 108-31

Ολυμπιακός (Δ. Τσαλδάρης): Δρίτσας 12(2), Σκλαβενίτης 4, Μόουσα 18, Γιοβάνης 8, Αρφαράς 19(3), Οικονομόπουλος 15(2), Τσάμης, Σπηλιώπουλος 14(3), Ζορμπάς 3, Καραϊσκος 10, Τσολάκης 1, Γιαννούλης 4(1).

Φανάρια Νάξου (Αθανασιάδης): Γκιόργκα, Λιανόπουλος, Παπανικολάου, Τριαντάφυλλος 6, Κούρτης 6(2), Σεϊντίνι 12, Χίλα, Χιλάι 2, Βόμβας 2, Δόκλης 3.