Κάρφωσε τον Φοίνικα και πάει Final-4

Ο φετινός Ολυμπιακός είναι μια ομάδα με τεράστιες δυνατότητες. Ο Φεβρουάριος τελειώνει και είναι μέσα στους 4 στόχους του. Καθώς συνέχισε απόψε την κυριαρχία του. Πρωτοπόρος στη Volley League, στον τελικό του CEV Challenge Cup και του League Cup. Επίσης από απόψε και στην τετράδα  κυπέλλου Ελλάδας. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» του Αλμπέρτο Τζουλιάνι νίκησαν 3-1 σετ, με ανατροπή στη Σύρο. Έτσι πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης. Κάρφωσε τον Φοίνικα και πάει Final-4.

Λάθη και χαμηλά ποσοστά

Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς με τους δύο, διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο (2-5), δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Μιας και η ομάδα της Σύρου αντέδρασε. Με μπροστάρη τον Φρομ που είχε 6 πόντους στο πρώτο σετ με 5/6 επιθέσεις. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μόλις στο 39%. Ακόμη έδωσαν 7 πόντους από δικά τους λάθη στον Φοίνικα. Μετά το 11-11 με τον άσσο του Παπαγγελόπουλο, οι νησιώτες διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ. Ταυτόχρονα, το μπλοκ του Φοίνικα δούλεψε καλά (σ.σ.: 4 πόντοι) με αποτέλεσμα οι 5 άσσοι του Ολυμπιακού να μην έχουν το ανάλογο αντίκρισμα! Ο Φρομ έκανε το 14-11 και παρότι ο Θρύλος ισοφάρισε 17-17 και 22-22, έχασε το σετ από τη χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη και το μπλοκ του Κλίκενμπεργκ.

Χαρακτήρα νικητή

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 3-0 με πόντους του Φρομ. Όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Με κορυφαίο τον Ιντάλγκο στο δεύτερο σετ (9 πόντοι) και με επί μέρους 7-1 στο τέλος, έφτασε στο 25-22 και το 1-1.  Έτσι, με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και πάιπ του Κουμεντάκη ισοφάρισε 8-8. Ακόμη, με τον άσσο του Ιντάλγκο βρέθηκε στο +2 (12-10). Όμως τα λάθη ήταν αρκετά. Το αποτέλεσμα ήταν από το 16-16 να κάνει επί μέρους 4-1 για το 20-17 αρχικά, αλλά και το 21-18! Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Δύο πόντοι του Παγένκ, δύο άσσοι του Ιντάλγκο και σκορ 24-21 για τον Θρύλο. Το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Ιερεθουέλο για το 25-22 των «ερυθρολεύκων».

Μεγάλη ανατροπή

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το 4-4. Όμως, στη συνέχεια ο Φοίνικας έκανε σερί και βρέθηκε μπροστά με 9-5 χάρη στον Παπαλεξίου. Με πόντους από Παγένκ και Ιντάλγκο (άσσος) ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 3 (12-9). Στη συνέχεια, ξανά ο Παπαλεξίου έδωσε πόντο με μπλοκ άουτ για να φέρει τους Συριανούς στο +6 (18-12). Επιπλέον, η υποδοχή του Θρύλου ανέβηκε κι άλλο, ειδικά οι άριστες. Με άσσο του Στερν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-18. Αν και ο Φρομ με δύο διαδοχικούς πόντους έκανε το σκορ 23-20, εκεί «μίλησε» ο Στερν. Δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ του, τρεις σερί πόντοι και ισοπαλία 23-23. Η χαμένη επίθεση του Μιχάλοβιτς και ο άσσος του Τράβιτσα διαμόρφωσε το 25-23 των «ερυθρολεύκων». Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθούν 2-1 σετ.

Κάρφωσε τον Φοίνικα

Ίδιο σκηνικό στην εκκίνηση του τέταρτου σετ. Δηλαδή ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά και με τον άσσο το Μιχάλοβιτς προηγήθηκε 5-2. Με τον ίδιο τρόπο, όμως, ισοφάρισε ο Παγένκ (5-5). Επίσης, ο Κλίκενμπεργκ σταμάτησε με μπλοκ τον Στερν για το 7-5, αλλά ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς. Έτσι έκανε σερί 4-0 και με έναν ακόμη πόντο από μπλοκ, προηγήθηκε 11-9! Ακόμη μια ανατροπή της ομάδας της Σύρου που γύρισε το ματς για το 15-13 με τον άσσο του Μιχάλοβιτς. Ο Στερν με μπλοκ άουτ έδωσε το προβάδισμα στο Θρύλο (16-15), αλλά ο Φοίνικας έκανε το ίδιο για το 19-18.  Με δύο διαδοχικούς πόντους το Ιντάλγκο έγινε το 20-22. Οι Συριανοί ισοφάρισαν 23-23 και 24-24 με τον Φρομ. Ωστόσο, το μπλοκ του Τράβιτσα και το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, διαμόρφωσαν το τελικό 26-24 για το 3-1 σετ του Ολυμπιακού. Κάρφωσε τον Φοίνικα και πάει Final-4.

Τα σετ 1-3 σε 2’18: 25-23, 22-25, 23-25, 24-26.

• 1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-23
  • 2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 22-25
  • 3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-19, 23-25
  • 4ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 24-26

** Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 15 (13/26 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (5/21 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 36% άριστες), Φρομ 22 (18/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 54% υπ. – 31% άριστες), Σωνάκης (λ.), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Τζούριτς 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος (33% υπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 17 (12/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 19 (14/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (1/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/30 επ., 59% υπ. – 56% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 21 (14/28 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 70% υπ. – 60% άριστες), Κομητούδης, Ζουπάνη, Δαλακούρας, Λινάρδος 1 (1/4 επ.)