Καρέ του Θρύλου!

Ένας απολαυστικός Ολυμπιακός έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα πως όσο κι αν τον πολεμούν, όσο κι αν “σπρώχνουν” άλλους αυτός θα παίζει την μπάλα του και θα κερδίζει. Οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν την ΑΕΛ με 4-0 παίζοντας ποδόσφαιρο αξιώσεων, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο και μετουσιώνοντας τις ευκαιρίες και τους συνδυασμούς τους σε γκολ. Φοβερός ο MVP, Κώστας Φορτούνης που πέτυχε χατ-τρικ. Το παρθενικό του γκολ με τα ερυθρόλευκα πέτυχε ο Μασούρας που είχε και δοκάρι. Εκπληκτικοί και οι Νάτχο – Γκιλιέρμε.

Το παιχνίδι

Αναμέναμε τις αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς και τις είδαμε. Έτσι ο τεχνικός του Ολυμπιακού παρέταξε κάτω από τα δοκάρια τον Σα, αριστερά τον Τσιμίκα, δεξιά τον Τοροσίδη, και δίδυμο στόπερ τους Μιράντα – Μεριά. Στα χαφ οι Γκιλιέρμε και Νάτχο έφτιαχναν το παιχνίδι του Ολυμπιακού, την ώρα που Ποντένσε και Μασούρας έπαιζαν στα “φτερά”. Ο Φορτούνης ξεκίνησε σαν δεκάρι και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Γκερέρο.

Με το μαχαίρι στα δόντια!

Οι διαθέσεις του Ολυμπιακού φάνηκαν ξεκάθαρα από το πρώτο λεπτό! Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν για να καθαρίσουν το παιχνίδι από πολύ νωρίς. Χρειάστηκαν μάλιστα μόλις τρία λεπτά για να δημιουργήσουν την πρώτη ευκαιρία, όταν ο Ποντένσε βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με γυριστό δοκίμασε να νικήσει τον Κρίστινσον αλλά η μπάλα βρήκε στην πλάτη του πορτιέρο της ΑΕΛ και δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ωστόσο αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο Πορτογάλος στο 3ο λεπτό το έκανε ο Μασούρας στο 8′! Ο νεοαποκτηθείς άσσος έγινε αποδέκτης μίας καταπληκτικής κάθετης μεταβίβασης του Νάτχο, έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έκανε ένα εκπληκτικό κοντρόλ και με εκτέλεση σε πρώτο χρόνο έγραψε το 1-0 για τους ερυθρόλευκους.

Ένα γκολ, ξεκάθαρα, δεν ήταν αρκετό για τους ερυθρόλευκους που ήθελαν και δεύτερο για να κάνουν από νωρίς την δουλειά. Αυτό έγινε στο 15ο λεπτό, όταν ο Γιακιμόβσκι τράβηξε παρατεταμένα την φανέλα του Μιράντα μέσα στην περιοχή, μην αφήνοντας στον Κομίνη άλλη επιλογή από το να καταλογίσει πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε άψογα ο Φορτούνης στην δεξιά γωνία του Κρίστινσον, ο οποίος παρότι έπεσε σωστά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, βλέποντας την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι του και στα δίχτυα. Έτσι έγινε το 2-0 για τον Ολυμπιακό που μέχρι τουλάχιστον το 30ο λεπτό είχε κατοχή 70 – 30!!!

Κυρίαρχος!

Η ομάδα ξεκάθαρα έπαιζε φοβερή μπάλα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα λεπτό πριν πάει στα αποδυτήρια κέρασε και… τρίτο τεμάχιο την ΑΕΛ!!! Συγκεκριμένα πάνω που ο τέταρτος ετοιμαζόταν να δείξει το ένα λεπτό έξτρα χρόνου, ο Νάτχο έδωσε μία υπέροχη πάσα στον Γκερέρο κι αυτός μέσα από την περιοχή και δεξιά, μοίρασε στον Φορτούνη. Ο Θεσσαλός άσσος πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό και διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Φουριόζος και στο δεύτερο

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο κεφάτοι όσο και στο πρώτο. Στο 55ο λεπτό άγγιξαν το τέταρτο τέρμα, αλλά ο εκπληκτικός Μασούρας δοκίμασε ένα διαγώνιο δεξί σουτ το οποίο όμως κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον.

Κάπου στο 74ο λεπτό, η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Κώστα Φορτούνη να… σφραγίζει τον τίτλο του MVP πετυχαίνοντας το χατ-τρικ του! Έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με εκπληκτική ταχύτητα, απέφυγε και τον Κρίστινσον για να πλασάρει σε κενή εστία και να γράψει το 4-0!

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τον κόσμο να φεύγει ξανά “γεμάτος” από το Καραϊσκάκη βλέποντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και ακόμα περισσότερο, γεμάτος ελπίδες για την συνέχεια και το μέλλον.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μιράντα, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Νάτχο, Μασούρας, Ποντένσε (50′ Χριστοδουλόπουλος), Φορτούνης, Γκερέρο (65′ Χασάν).
ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Μπάλλας (84′ Σάλες), Μπαργκάν, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόσκι, Γκόλιας, Γιαουεχένι (59′ Νούνιτς), Μόρας, Καρανίκας, Ακόστα, Ζίβκοβιτς (46′ Ζίζιτς).