Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Καρδιά πρωταθλητή!

184710

Ψυχή και χαρακτήρα φανέρωσε ο Ολυμπιακός που τελικά κατάφερε να λυγίσει τον ιδιαίτερα ανταγωνισιτκό Κολοσσό με 75-67 στο ΣΕΦ και να πανηγυρίσει την τέταρτη διαδοχική του νίκη στην Α1.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Τα εύκολα … δύσκολα έκανε για δεύτερο συνεχόμενο φετινου παιχνίδι στην Α1 ο Ολυμπιακός, ο οποίος χρειάστηκε να επιστρατεύσει το πάθος των παικτών του και να δείξει για μία ακόμη φορά χαρακτήρα νικητή και πρωταθλητή, μέχρι να καταφλέρει να δαμάσει με 75-67 τη αντίσταση του ιδιαίτερα ανταγωνιστικού Κολοσσού στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι  παρατάχθηκαν χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Νίκολα Μιλουτίνοφ, που πήραν πολύτιμες ανάσες ξεκούρασης από τονΓιάννη Σφαιρόπουλο  δυσκολεύτηκαν πάρ απολύ από την ομάδα της Ρεόδου, η οποία είχε φτάσει να προηγηθεί 61-64 στο 34 με καλάθι του πρώην άσου του Ολυμπιακού Παναγιώτη Βασιλόπουλο και να έχει αξιώσεις νίκης μέσα στο «παλατάκι» του Φαλήρου.

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο όμως, ο Θρύλοε επσιτράτευσε τη γρανιτένια του άμυνα και με συνεχόμενα καλάθια των Γκριν, Παπανικολάου και Πρίντεζη έφτασαν στην πολύ σημαντική νίκη με 75-67, η οποία τους διατήρησε εκ του ασφαλούς στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός συνέχισε να είναι ανταγωνισιτκός και να βάζει δύσκολα στους Πειραιώτες, οι οποίοι όμως είχαν τον Έρικ Γκριν σε πολύ καλή βραδιά και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος με τρίποντη βόμβα του έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με διαφορά τεσσάρων πόντων (34-30 στο 13’).

Οι φιλοξενούμενοι όμως, με τους Γεωργαλή και Ρέλφοντ να ταλαιπωρούν την «ερυθρόλευκη» άμυνα και με τον Τσούκου να μαπίνει σητν επιθειτκή εξίσωση έκελισαν το πρώτο μέρος προγούμενοι 40-46 εκμεταλλευόμενοι ακι την επιθετική δυστοκία που χαρακτήριζε στο συγκεκριμένο διάστημα την ομάδα του Γιάννη Σφαιρ΄πουλου .

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ι πρωταθλητές μπήκαν φουριόζοι και μ’ εα σερί 10-0 έφτασαν να προηγηθούν 50-46 στο σκορ με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρηκαι να δείχνουν να βρίσκουν τον ρυθμό τους.

Ο Κολοσσός όμως δεν το έβαλε κάτω και με συνετό παιχνίδι μετέφερε το άγχος στην πλευρ΄’α των«ερυθρόλευκων».  Με καλάθι του Βασλιόπουλου έφτασε στο σημείο να προηγηθεί 61-64 στο 34’ και να απειλεί πολύ σοβαρά τον Ολυμπιακός την πρώτη του φετινή ήττα.,

Στρα τελευταία λεπτάα, μπήκαν και οι . 4.000 φίλοι του Θρύλου στο … ματς με τις φωνές και με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίζου εκπληκτική άμυνα, γύρις ετο ματς. Με κλέψιμο και καλάθι του Γκριν στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 71-67 1’ 44’’  πριν το τέλος για να τελειώσει το παιχνίδι με καλάθια των Πρίντεζη και Παπανικολάου για το τελικό 75-67.

Μια νίκη που κατακτήθηκε με πολύ κόπο και ιδρώτα για τους πρωταθλητές.

Δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Αθηναίου 5 (1), Γκριν 18 (2), Γιανγκ (2), Παπαπέτρου 15 (3τριπ., 7ρ.), Αγραβάνης, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 5 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 11 (13ρ.), Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (3), Βασιλόπουλος 2, Χολ 4, Γεωργαλλής 10 (2 τριπ., 7ρ.), Αγγελάκος 3 (1), Άχονεν 9 (1), Παπαδάκης, Γουότσον 6.