Καραπιπερίμ Πιπερίμ πρόκριση με Τάρικ παρέα με Καρίμ

Με απόλυτα πανηγυρικό τρόπο, ο Ολυμπιακός επισφράγισε την παρουσία του στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ Με μία εμφάνιση για Οσκαρ στο β ημίχρονο και εκτελεστή τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, που σκόραρε δύο γκολ(το άλλο ο Ελγιουνούσι), ο Πρωταθλητής Ελλάδας άλωσε την έδρα της Οσμανλίσπορ με 0-3 και θα συνεχίσει την πορεία του στην Ευρώπη. Κρίσιμη η στιγμή του πρώτου γκολ που μπήκε στο 47, εξαιρετικός ο Λεάλι που κράτησε την ομάδα στα δύσκολα..

O Μπέντο απέφυγε τις εκπλήξεις και ξεκίνησε με την 11αδα που δοκίμασε στην τελευταία προπόνηση. Με τον Λεάλι κάτω από τα δοκάρια και τους Φιγκέιρας,Μποτία -Ντα Κόστα -Σισοκό, τετράδα στην άμυνα και Ρέτσο -Μάρτινς στα χαφ Μπροστά τους ήταν ο Φορτούνης, δεξιά στα “φτερά” ο Σεμπά ,αριστερά ο Ελγιουνούσι και μοναδικός προωθημένος ο Καρίμ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε όταν από κόρνερ, ο Σεμπά συνεργάστηκε με τον Φορτούνη, που έκανε την κίνηση μέσα στην περιοχή και έβγαλε τη σέντρα με τη μπάλα να φτάνει στο Ντα Κόστα που έπιασε το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Ο Μπέντο είχε δώσει εντολή στον Καρίμ να κινείται σε όλο το χώρο της επίθεσης, περιμένοντας καταρχήν τον προσωπικό του αντίπαλο να τον ακολουθεί και να δημιουργούνται “τρύπες” στην άμυνα με Σεμπά -Φορτούνη και Ελγιουνούσι να συγκλίνουν πρός το κέντρο.

Οι Τούρκοι, που έψαχναν να βρούν χώρους απο τα …ανεβάσματα των μπάκ του Ολυμπιακού ,απείλησαν στο 6 με κοντινή κεφαλιά του Μπιφούμα απο κόρνερ που εκτελέστηκε, ενώ στο 12 και πάλι ο Μπιφούμα εβγαλε χαμηλή σέντρα απο αριστερά, ο Γουεμπό έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Οσο πέρναγε ή ώρα, οι Τούρκοι γινόντουσαν επικίνδυνοι παίζοντας αρκετά από τα άκρα δεξιά και αριστερά.

Μάλιστα, στο 18ο λεπτό , ο Μπιφούμα βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Μποτία τον πρόλαβε, ενώ στη συνέχεια ο Γουεμπό έκανε κόντρα στο διώξιμο του Λεάλι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Με τον Ολυμπιακό να είναι “κλεισμένος” στα καρέ του και να έχει πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές στην άμυνα ,η Οσμανλί απειλούσε.
Οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων αλλά και στο Τρανζίσιον με πολύ αργές επιστροφές..

Φτάσαμε στο 42, για να δούμε φάση από τους Πειραιώτες ,με το Overlap του Φιγκέιρας από δεξιά να δοουλέυει εξαιρετικά ,τον Πορτογάλο να μπάινει στην περιοχή να βγάζει σέντρα και τον Τσουρουκσού να διώχνει στη γραμμή…
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Ολυμπιακό. Από κόρνερ που κέρδισαν οι Πρωταθλητές ,σε προσπάθεια του Ελ Γιουνούσι και σουτ του Νορβηγού που κόντραρε, στην εξέλιξη της φάσης, οΣεμπά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά και ο Καρίμ με προβολή σκόραρε.

Το γκολ, αυτό άλλαξε την ψυχολογία, με τους Πειραιώτες να έχουν σούπερ ευκαιρία με τ σουτ του Ελ γιουνούσι ,αλλά τον Καρτσεμάρσκας να κρατάει το 0-1..
Οι ..Παθογένειες στην άμυνα εξακολουθούσαν να υφίστανται και οι Τούρκοι που έβγαιναν όλοι μπροστά,απείλησαν με το διαγώνιο σουτ του Ρεγκατέν που έδιωξε ο Λεάλι εξαιρετικά.Βέβαια, οι φουλ επιθέσεις των Τούρκων άφηναν κενά πίσω και αυτό έπρεπε να εκμεταλλευτούν οι Πειραιώτες.

Στο 63, ο Γουεμπό έβγαλε κάθετη μπαλιά, με τον Εντιαγιέ να καθυστερεί στο κοντρολ και το σουτ που έκανε να φεύγει άουτ.

Η πρώτη κίνηση από τον Μπέντο ήταν η είσοδος του Ανδρούτσου αντί του Μάρτινς με τον Πορτογάλο να έχει τραυματιστεί νωρίτερα απο μαρκάρισμα Τούρκου ποδοσφαιριστή.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά και να σκοράρει,αλλά στο 66, ο Φορτούνης έβγαλε κάθετη για τον Σεμπα ,το σουτ του οποίου,διαγώνιο γαρ, έφυγε άουτ.

Το ματς “μύριζε” και για άλλα γκολ ,με τον Ολυμπιακό να είναι και πάλι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και σε μία απο αυτές έγινε το 0-2. Με τον Φορτούνη να δίνει τη μπάλα για τον Ανδρούτσο, που γύρισε τη μπάλα απο θέση μέσα αριστερά για τον Ελγιουνούσι που στα γενέθλιά του σκόραρε.

Θα μπορούσε μάλιστα να βάλει και δεύτερο γκολ για το 0-3 ,αλλά ο Καρτσεμάρσκας απέκρουσε, ενώ και στο 80, ο Προχάτσκα πρόλαβε τον Καρίμ πρίν σκοράρει.

Δύο λεπτά νωρίτερα ήταν ο Λεάλι που έδιωξε εξαιρετικά το σούτ του Μπαγίρ με τον Ιταλό να λέει όχι και στο 85 όταν ο Γουεμπό, απο θέση οφσάιντ έφυγε τέτ -α- τετ με τον κίπερ του Ολυμπιακού.

Το πάρτι των Πειραιωττών ολοκληρώθηκε στο 86, όταν ο Σεμπά πήρε τη μπάλα έκανε το σουτ, ο Καρτσεμάρσκας απέκριουσε αλλά ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά έκανε το 0-3.

Οσμανλί: Καρτσεμάρσκας-Πίντο(65 Μπαγίρ)-Προχάσκα-Τσουρουκσού-Βρσάγεβιτς-Τσαγκιράν(74 Γκιουβέν)-Εντιαγιέ-Ρεγκατέν(76 Ντελόρζ)-Μάχερ-Μπιφούμα-Γουεμπό

Ολυμπιακός: Λεάλι-Φιγκέιρας-Μποτία-Ντα Κόστα-Σισοκό-Μάρτινς64(Ανδρούτσος)-Ρέτσος-Σεμπά-Φορτούνης(85 Ρομαό)-ΕλΓιουνούσι(81 Μανθάτης)-Ανσαριφάρντ