Με Καπετάν Κωνσταντή Τζολάκη στους “4”

Μάγκικα-Πειραιώτικα και Ολυμπιακά ο  Θρύλος  επικράτησε ΚΑΙ στο Βικελίδης του Αρη με 1-0 χάρις στο γκολ του Ελ Αραμπί στο 89 πανηγυρίζοντας την πρόκριση του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Γίγαντας Τζολάκης κράτησε το μηδέν στο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ πέναλτι που έδωσε ο Ούγγρος ρέφερι σε επιθετικό φάουλ  του Γκρέι στο Ντοη  που μετέτρεψε σε πέναλτι παρέα με την συμπατριώτισσα του βαρίστρια.

Πως ξεκίνησε: Ο Μίτσελ ξεκίνησε με το 4-2-3-1 και κίπερ τον Τζολάκη . Τετράδα στην άμυνα οι Ροντινέι-Σωκράτης-Ντοη-Βρουσάι. Μεσαια γραμμή Εμβιλά και Σαμασέκου με δεκάρι Βαμπουενά και τριάδα μπροστά τους Μπιελ -Μασούρα και Μπακαμπου

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τον Αρη να είναι πιο επιθετικός και πριν συμπληρωθούν τα 10 λεπτά αγώνα είχε κάνει ήδη δύο φάσεις. Με τον Ετέμπο ,στο 40ο ” να νικιέται απο τον Τζολάκη  Στο 4ο λεπτό, ο Γκρεί βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Τζολάκη ,αλλά υπό την πίεση του Ντοη έπιασε χλιαρό σουτ χωρίς ανησυχία για τον κίπερ του Ολυμπιακού.

Ισορροπία και ευκαιρίες

Ο Ολυμπιακός, όσο πέρναγε η ώρα και αφού το τσουνάμι του Αρη έφυγε ισορρόπησε το ματς και με τους Βαλμπουενά-Μπιέλ άρχισε να ισορροπεί. Καλύτερες φάσεις στο 20 με τον Κουέστα να αποκρούει το βολέ του Γάλλου, ενώ στο  27, ο Μπιέλ γύρισε προς τον Μασούρα σε ρόλο φορ  και τον Μαζικού να σώζει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό στο 34, ο Γκρεί νίκησε στη μονομαχία το Ντόη , αλλά νικήθηκε από  τον Τζολάκη και στο 43, ο Μπακαμπού βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έκανε κακό τελείωμα.

Με τον κίπερ του Θρύλου να λεει όχι σε νέα φάση με πρωταγωνιστή τον Γκρέι δευτερόλεπτα πριν λήξε το ημίχρονο.

Καλύτερος ο Αρης-Κέρβερος ο Τζολάκης

Μέχρι το 60 ο Αρης είχε κατοχή ,αλλά περαν τούτου τίποτα. Οσο πέρναγε ο Αρης έβρισκε τρύπες στην άμυνα του Ολυμπιακού αλλά ο Τζολάκης ήταν ,απλά, εκπληκτικός! Στο 65 είπε όχι στην προσπάθεια του Πεερσαμν, ενω πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ροντινέι να κρατήσει το μηδέν προλαβαίνοντας τον Ιτούρμπε.

Κίνηση Μίτσελ με Χάμες και ανύπαρκτο πέναλτι

Ο Χάμες ,με την είσοδο του Χάμες έκανε κίνηση ματ  με τον Ολυμπιακό να ισορροπεί την κατάσταση. Μάλιστα, απο ενέργεια του Χάμες ο Μπράμπετς πήγε να βάλει αυτογκόλ.

Και ενώ όλα έδειχναν πως πάμε στο 0-0 ήρθε η φάση του 85 να κάνει το ματς μπάχαλο.  Στη μονομαχία Ντοη-Γκρέι, ο παίκτης του Αρη κάνει ξεκάθαρο επιθετικό φαουλ αλλά ο Ιστβαν Βαντ με τη βοήθεια και του VAR δίνει πέναλτρι και αποβολή. Ο Γκρεί εκτέλεσε απο τα 11 βήματα αλλά ο Τζολάκης κράτησε το μηδέν και στο 89 σε μία γρήγορη μετάβαση , η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί που τελείωσε τη φάση για το 0-1.

Η στιγμή: Ξεκάθαρα η απόκρουση του Τζολάκη στο πέναλτι.

MVP: Με 8 αποκρούσεις και απίστευτη άνεση ο Κωνσταντής Τζολάκης ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Ανδρέας Ντόη δεν έκανε καλό ματς καθώς έχασε μάχες απο τον Γκρέι. Πέναλτι, πάντως, δεν έκανε

Ο Ρέφερι:Ο Ούγγρος μέχρι το 85 ήταν μία χαρά. Το πέναλτι που υπέδειξε ήταν ανύπαρκτο καθώς έγινε επιθετικό φάουλ και όχι πέναλτι ωστόσο με την προτροπή και του VAR  ο Βαντ όχι απλά έκανε λάθος αλλά πραγματιοκό έγκλημα διαιτητικό..

ΑΡΗΣ:Κουέστα, Πίρσμαν, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα, Ντουκουρέ, Ετέμπο, Ιτούρμπε(81 Ματέο), Μανού Γκαρσία(75 Πάλμα) , Γκρέι.

Oλυμπιακός: Τζολάκης – Ροντινέι, Σωκράτης, Ντόι – Βρουσά(85 Σισέ) – Εμβιλά -Σαμασέκου – Μπιέλ(85 Ραμόν), Βαλμπουενά( 61 ‘Χάμες) και Μασούρας(71 Γκάρι-) – Μπακαμπού.(70 Ελ Αραμπί)