Καμαρά από άλλο Πλανήτη

Στην επιστροφή του,μετά απο 94 ημέρες στο Καραισκάκη, ο Ολυμπιακός με ένα Καμαρά από άλλο Πλανήτη(2 γκολ και μία ασίστ) ,κέρδισε τον Αρη με 3-1 και αύξησε τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ στους 19 βαθμούς.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς δεν άλλαξε τίποτα από την ενδεκάδα που είχε παρατάξει σε προηγούμενα παιχνίδια, με μοναδική διαφορά τον Σισέ αντί του Σεμέδο. Κατά τα άλλα, κάτω απο τα δοκάρια ο Σα και από δεξιά προς αριστερά, οι Ομαρ,Σισε,Μπα,Τσιμικας. Τριάδα στα χαφ οι Καμαρά-Γκιιγέρμε -Μπουχαλάκης ,Μασούρας -Βαλμπουενά στα άκρα και μοναδικός προωθημένος ο  Ελ Αραμπί.

Το ματς: Μεχρι το 26ο λεπτό το ματς έμοιαζε ισορροπημένο. Με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα στην δημιουργία και τον Αρη μέσα από το γρήγορο τρανζίσιον να δημιουργεί φάσεις με κορυφαίες δύο σουτ ,πρώτα του Γκάμα στο 8 και εν συνεχεία του Φετφατζίδη στο 26  να περνούν άουτ απο τα δοκάρια του Σα .

Καμαρά όπως  Βαλμπουενα και Ελ Αραμπι

Με το ματς να δείχνει ισορροπημένο το λάθος του Δεληζήση στην άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στον Καμαρά να κλέψει τη μπάλα και αφού έκανε   ένα άτυπο 1-2 με τον Βαλμπουενά, σούταρε δυνατά για το 1-0.

Ενα λεπτο μετά και με τη σέντρα του Αρη έγινε το 2-0.  Ο Μασούρας κέρδισε κόντρα , η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί που πάσαρε την 7η ασίστ του στο Πρωτάθλημα, με αποδέκτη τον Καμαρά για το 2-0 .

Δέκα λεπτά μετά , ο Καμαρά πήρε τη μπάλα απο δεξιά ,έκανε σέντρα και ο Μασούρας απο κοντά σκόραρε για το 3-0.  Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Βαλμπουενά  νικήθηκε απο τον Κουέστα

Στο  Β ημίχρονο, ο Ενινγκ έβγαλε τον Φετφατζίδη και πέρασε τον Μαντσίνι που έμελλε να δώσει, με ωραία κίνηση από δεξιά, την ασίστ για το 3-1 του Ιντέγε που με υπερέκταση του ποδιού του έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι του Σα και μετά στα δίχτυα στο 64.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 57, ο Αρης είχε τεράστια ευκαιρία  με το δοκάρι του  Λάρσον στο 57. Με τον Μαρτίνς να βάζει για σχεδόν 38 λεπτά τον Φορτούνη που έδειξε καλά στοιχεία αλλά είναι φανερό πως θέλει παιχνίδια για να βρει ρυθμό. Μάλιστα, θα μπορούσε να χριστεί και σκόρερ, όταν κέρδισε πέναλντι απο μαρκάρισμα του Ροουζ, ύστερα από ασίστ του Καμαρά ,αλλά ο Κουέστα νίκησε τον άσο του Ολυμπιακού από τα 11 βήματα.

ΜVP: O Mαντί Καμαρά ήταν εξαιρετικός. Δύο γκολ ,μία ασίστ  και τα πάντα όλα από τον άσο από τη Γουινέα

Το σημείο -κλειδί: Το δίλεπτο ξέσπασμα  που απέφερε και τα δύο γκολ απο το 26 έως και το 28.

O Aδύναμος Κρίκος:  Η αμυντιη αντίδραση του Αρη από το 26 και μετα

Ο Ρέφερι: Ο Μανούχος πέρασε μάλλον απαρατήρητος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σισέ, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης(52 Καφού), Καμαρά, Βαλμπουενά(52 Φορτούνης), Μασούρας(77 Λοβέρα), Ελ Αραμπί(52 Χασαν)

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης(45 Σοουζα), Ροουζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης(46 Φετφατζίδης), Γκάμα(72 Τονσο), Λάρσον(72 Μπα), Ιντέγε