Καλώς τα παιδιά- Καλώς τα 3-0!!!

Μάλλον ο Πάμπλο Γκαρσία πρέπει να πείστηκε ποια είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Το 3-0 του Ολυμπιακου απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για τον Θρύλο που στο β μέρος έκανε σμπαράλια τον ΠΑΟΚ και με τρία γκολ απο Ελ Αραμπί -Καμαρά και Βρουσάι έστειλε πίσω στο απίτι τον Πάμπλο  και την ομάδα του με βαλίτσες γεμάτες γκολ.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς είχε το 4-3-3 σαν επιλογή του με κίπερ τον Σα και τετράδα στην άμυνα τους Ραφίνια,Σεμέδο,Μπα,Ρεαμπτσιουκ.  Τριάδα στα χαφ οι Μπουχαλάκης-Καμαρά-Εμβιλά ,με Φορτούνη -Μπρούμα στα άκρα και φορ τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο κλασικές ευκαιρίες  σε μία αναμέτρηση που ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος.

Εκρηκτικός ΠΑΟΚ

Ο Γκαρσία είχε διαβάζει καλά τον Ολυμπιακό και με πολύ  πίεση  ψηλά, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα κυριάρχησε έχοντας και την πολύ καλή ευκαιρία στο 4, όταν ο Ελ Καντουρί έβγαλε ωραία για τον Κρμέντσικ που από πλάγια σούταρε αλλά ο Σα ήταν σε ετοιμότητα.

Το κλειδί της καλής εμφάνισης του ΠΑΟΚ ήταν πως οι Αουγκούστο ,Ελ Καντουρί και Ουάρντα έκαναν γρήγορο τρανζίσιον και άφηναν εκτός παιχνιδιού τον Καμαρά που δεν μπορούσε να βρεί χώρους να  κινηθεί.

Από το 15 και μετά που ο Φορτούνης άρχισε να γυρίζει πιο πίσω και ο άσος απο τη Γουινέα απελευθερώθηκε έχοντας περισσότερους χώρους,ο Ολυμπιακός άρχισε να κερδίζει μέτρα.

Εξι λεπτά “Ολυμπιακού” τρόμου

Από το 33 έως το 39 , ο Ολυμπιακός έβγαλε όλη του την ποιότητα αλλά όχι την ουσία. Στο 33, ο Ραφίνια έκανε το Overlap και έβγαλε τη σέντρα  ο Μπρούμα έκανε το κοντρόλ ,σε ρόλο φορ, σούταρε αλλά ο Βιειρίνια έπεσε με αυτοθυσία και κόντραρε το σουτ.

Στο 38, ο Σεμέδο άλλαξε εξαιρετικά το παιχνίδι για τον Μπρούμα ,στο αριστερό  άκρο, αυτός έκανε την κίνηση για τον Καμαρά που βγήκε σε ρόλο φορ ,πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ενα λεπτό, αργότερα, είχαμε την αλλαγή ρόλων ,όταν ο Καμαρά έκανε το ένα -δύο με τον Φορτούνη, με τον πρώτο να κινείται από δεξιά, να βγάζει σέντρα και τον Μπρούμα, σε ρόλο φορ να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Ζίφκοβιτς.

Το πρώτο μέρος, πάντως, έληξε με ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Μία φάση καρμπόν με αυτή του 4ου λεπτού και πάλι με τον Ελ Καντουρί  που έβγαλε για τον Ζίφκοβιτς που έκανε σέντρα,οι αμυντικοί του Ολυμπιακού δεν έδιωξαν σωστά  με τη μπάλα να φτάνει στο Τζόλη που απο το σημείο του πέναλτι σούταρε προς την εστία ,αλλά ο Σα με το πόδι έδιωξε.

Γιουσέφ Is Back!

To πρώτο πεντάλεπτο του β μέρους βρήκε γκολ για τον Ολυμπιακό. Από  μία φάση που ξεκίνησε από βαθιά μπαλιά για το Φορτούνη  που βγήκε πλάγια  για να φτάσει τελικά η μπάλα στον Μπουχαλάκη,μέσω Καμαρά, που έβγαλε εξαιρετική ασίστ για τον Ελ Αραμπί που είχε βγει πίσω απο τον Ροντρίγκο και ο Μαροκινός σκόραρε για το 1-0 στο 50.

Τρία λεπτά μετά ,ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ με τον Τζόλη αλλά σωστά ο βοηθός το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Σα παρόντος….

Μετά το γκολ του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Οι Πειραιώτες άρχισαν να βγάζουν κούραση  και στο 66, ο Βιειρίνια έβγαλε σέντρα, ο Ουάρντα έκανε ωραία γυριστή κεφαλιά αλλά ο Σα έδιωξε. Ο κίπερ του Ολυμπιακού αντέδρασε  και στο 72 στο σουτ του Ελ Καντουρί

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής ,απο σέντρα του Φορτούνη αλλά ο Ζίφκοβιτς με φοβερό ρεφλέξ έδιωξε,αλλά στάθηκε και τυχερός γιατί η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι..

Καμαρά και τέλος

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος  στο 77, όταν  από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Ελ Αραμπί πήρε τη μπάλα και αφού τράβηξε δύο παίκτες πάνω του, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε για το τρέιλερ Καμαρά που με εξαιρετικό τρόπο πλάσαρε  κάτω απο τα πόδια του Ζίφκοβιτς για το 2-0.

Το κερασάκι στην Τούρτα έβαλε ο Βρουσάι που υποδέχτηκε τη μπάλα από  την εξαιρετική κίνηση του Ελ Αραμπί, σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Ζιφκοβιτς και κατέληξε εκ νέου στο νεαρό άσο του Ολυμπιακού που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0!!!

MVP: Από το 20 ο λεπτό  και μετά ο Καμαρά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ .Δημιούργησε, έκλεψε,σκόραρε.

Ο αδύναμος κρίκος: Η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού στο πρώτο 20 λεπτο

Η Στιγμή: Μιας και ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής, κρίσιμο σημείο ήταν η απόκρουση του Σα στο 45 ,στο σουτ του Τζόλη. Αν ο Ολυμπιακός δεχόταν γκολ λίγο πριν το ημίχρονο ίσως τα πράγματα να ήταν αλλιώς.

Ο Ρέφερι  Ο Μπρίχ ήταν ότι έπρεπε για ένα τέτοιο ματς.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Καμαρά(87 Πέπε) Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Φορτούνης(72 Βρουσάι), Ελ Αραμπί(89 Μασούρας), Ραφίνια, Μπα, Μπρούμα(89 Χασάν) , Ρέαμπτσιουκ

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Τζόλης, Ζίβκοβιτς Α.(78 Moύργκ), Βιεϊρίνια, Κρμέντσικ(71 Σφιντέρσκι) και Αουγκούστο(78 Σβάμπ).