Καλό τεστ για τον Ολυμπιακό, 3-0 την Ομόνοια

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν ρυθμό στο τελευταίο τεστ, πριν τη ρεβάνς με την Γουλβς (6/8) στην Αγγλία.

Ο Ολυμπιακός έδειξε έτοιμος για τη ρεβάνς με την Γουλβς στο «Μολινό». Οι «ερυθρόλευκοι» στο φιλικό που έδωσαν το απόγευμα της Τετάρτης στο Ρέντη, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, είχαν αγωνιστικό ρυθμό και έδειξαν σε καλό σημείο ενόψει του ματς της 6ης Αυγούστου στο Europa League. Οκτώ ημέρες πριν το ματς στην Αγγλία, οι Πρωταθλητές Ελλάδας αντιμετώπισαν τους Πρωταθλητές Κύπρου και επικράτησαν 3-0.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε σύστημα 4-3-3 για να ξεκινήσει ο Ολυμπιακός το ματς. Ο Σα στο τέρμα, στα άκρα της άμυνας οι Γκασπάρ (δεξιά) και Τσιμίκας (αριστερά), με τους Σισέ και Μπα στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή η κλασσική τριάδα με Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκη, Καμαρά, στα άκρα οι Βαλμπουενά και Μασούρας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Αραμπί. Χωρίς να είναι αυτό 100% σίγουρο, ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε δοκιμή ενδεκάδας με Γουλβς κόντρα στους Κύπριους.

Δυνατό ξεκίνημα, αλλά γκολ στο φινάλε του 45λεπτου

Ο Θρύλος ξεκίνησε καλά το ματς, από τις πρώτες στιγμές ήταν κινητικός, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο. Στο 2′ ο Μασούρας απείλησε, όταν βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας που αποσόβησε το γκολ, όπως το ίδιο συνέβη και στο 4′, στο σουτ του Τσιμίκα. Οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν τον έλεγχο του ματς, αλλά στο 12′ η Ομόνοια απείλησε με το μακρινό σουτ του Γκόμεθ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σα!

Η πρωτοβουλία των κινήσεων έφερε τη δημιουργία φάσεων. Με τον Μασούρα στο 30ό λεπτό να… αγγίζει το 1-0 μετά τη σέντρα του Βαλμπουενά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Επίσης, στο 37′ ήταν η σειρά του Καμαρά να απειλήσει, με τον Φαμπιάνο να διώχνει με δυσκολία, διατηρώντας το 0-0 ως εκείνο το σημείο. Τελικά, ο μέσος από τη Γουινέα έδωσε τη λύση στο 42′. Βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Ομόνοιας, στο πρώτο σουτ δεν τα κατάφερε, αλλά στην επαναφορά, πλάσαρε για το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έγινε και το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, από το ημικύκλιο της περιοχής του Φαμπιάνο.

Καλή κυκλοφορία, αρκετές  φάσεις, αλλά σκόραρε μόνο μια φορά

Η πρώτη αλλαγή του Μαρτίνς ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα. Ο φορμαρισμένος Σέρβος έδωσε νέα πνοή επιθετικά στον Ολυμπιακό. Ήταν, δε, εκείνος που σκόραρε με κεφαλιά για το 3-0, στο 56′, όταν αξιοποίησε ιδανικά τη σέντρα του Γκασπάρ από τα δεξιά. Η Ομόνοια έβγαζε φάσεις, αλλά όχι ικανές να απειληθεί ουσιαστικά η εστία του Σα.

Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός τον έλεγχο, την κατοχή της μπάλας. Η Ομόνοια Λευκωσίας θέλησε να πιέσει ψηλά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αυτοματισμούς, έσπασαν το πρέσινγκ και έβγαλαν κι άλλες φάσεις για να σκοράρουν περισσότερα τέρματα. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρχικά με τον Ραντζέλοβιτς που έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Λοβέρα στο 83′ αλλά έχασε την ισορροπία και δεν τελείωσε τη φάση, απέναντι από τον Φαμπιάνο. Στο 85′ με τον Καμαρά και στο 89′ τη σημαντικότερα. Με τακουνάκι ο Ραντζέλοβιτς βρήκε τον Τοροσίδη σε θέση βολής, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και ο Καφού στην επαναφορά σούταρε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (78′ Αλέν), Γκασπάρ (64′ Τοροσίδης), Μπα, Σισέ (64′ Παπαδόπουλος), Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (64′ Καφού), Γκιλιέρμε, Μασούρας (46′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (59′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (64′ Λοβέρα).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (64′ Λοΐζου), Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς (74′ Κίκο), Γκόμες (64′ Κούσουλος), Γκόμεθ (78′ Σάββα), Μποτεάκ (74’ Ντέρμπισαϊρ), Μαυρίας, Τιάγκο, Κακουλλής (74′ Τζιωνής).