Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός

Κατώτερες των περιστάσεων εμφανίστηκαν οι κοπέλες του Ολυμπιακού στη Σαντορίνη. Δεν κατάφεραν, εκτός από το δεύτερο σετ, να κάνουν το παιχνίδι τους. Με χαμηλά ποσοστά σε επίθεση (σ.σ.: 33% ενώ είχαν 43% οι νησιώτισσες) και υποδοχή (σ.σ.: 28% άριστες έναντι 42% του ΑΟ Θήρας) ηττήθηκαν 3-1 και έμειναν εκτός Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας. Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός.

Στο τέλος το έχασε

Αν και οι  «ερυθρόλευκες» άρχισαν δυνατά το ματς με δύο πόντους (σ.σ.: ο ένας άσσος) της Κούμπουρα και βρέθηκαν στο +3 με την Γουίντερς (2-5), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Καθώς, η ομάδα του ΑΟ Θήρας κατάφερε σταδιακά να επιστρέψει στο ματς και προσπέρασε 11-10. Με διαδοχικά μπλοκ από Σάλας και Καράρο, αλλά και μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, το σκορ έγινε 12-14. Επιπλέον, η Γουίντερς τέλειωσε την επίθεση για το 14-17. Όμως εκεί άρχισαν τα λάθη. Έτσι, από το 18-18 η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε 21-19. Ωστόσο η Κούμπουρα μείωσε σε 21-20. Αντίθετα, συνέχεια δεν υπήρξε και ο ΑΟ Θήρας πήρε το σετ με 25-21.

Έδειξε χαρακτήρα

Καθώς οι κοπέλες του Ολυμπιακού ήταν πίσω στο σκορ, το πρώτο τους μέλημα ήταν να βγάλουν αντίδραση. Δηλαδή να επιστρέψουν στο ματς. Κάτι που στέφθηκε με επιτυχία. Διότι στο δεύτερο σετ εμφάνισαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Η εκκίνηση ήταν ιδανική. Η Κούμπουρα πέτυχε το 1-4 και η Σάλας το 1-6. Ωστόσο τα γνωστά λάθη δεν έλειψαν. Με αποτέλεσμα η ομάδα της Σαντορίνης να φέρει το ματς στα ίσα (7-7). Αλλά εκεί η Κούμπουρα τελείωσε δύο διαδοχικές επιθέσεις (8-9). Τρεις πόντοι της Σάλας, ο δεύτερος με μπλοκ και ενδιάμεσα ένας άσσος της Λαμπρούση έφερε τον Ολυμπιακό στο 14-16 και σε σερί 4-0. Η Κουβανή έδωσε σημαντικές λύσεις. Επιπλέον, το μπλοκ έκανε δουλειά καθώς δυσκόλεψε την επίθεση της Σαντορίνης. Έτσι με δύο πόντους της Γουίντες, το σετ πήγε στο Θρύλο με 25-19 για το 1-1.

Κακή εμφάνιση

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο τρίτο σετ, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν εύκολα λάθη. Δηλαδή από την αρχή αναγκάστηκαν να «κυνηγούν» το σκορ. Το αποτέλεσμα ήταν να αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Αν και η Γουίντερς μείωσε σε 8-5, μετά το 10-8 οι «ερυθρόλευκες» έχασα την επαφή με το σκορ. Έτσι, η ομάδα της Σαντορίνης απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για το σετ, με το υπέρ της 16-9. Όμως, τα κορίτσια του Ολυμπιακού επέστρεψαν. Με το μπλοκ άουτ που πήρε η Τσιτσιγιάννη πλησίασαν στον πόντο (18-17). Ωστόσο, αυτό δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Διότι ο ΑΟ Θήρας κράτησε το προβάδισμα. Έτσι, όταν η Σάλας μείωσε σε 22-20, ακολούθησε 2-0 για την ομάδα της Σαντορίνης που πήρε το σετ με 25-21 για το 2-1.

Αποκλεισμός

Με πολύ κακή αρχή στο τέταρτο σετ και την ψυχολογία καταρρακωμένη, οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς. Αν και η ομάδα της Σαντορίνης έδειχνε πιο αποφασιστική, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έμοιαζαν να μην πιστεύουν στην ανατροπή. Έτσι με πάιπ της Σάλας μείωσαν σε 9-4, ενώ με μπλοκ της Εμμανουηλίδου σε 15-11. Ωστόσο, βρέθηκαν πίσω με 7 πόντων, στο 18-11 και το 20-13. Η Χριστοδούλου με διαδοχικούς πόντους, με πλασέ και μπλοκ μείωσε σε 20-16. Όμως, ο Θρύλος δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσει 25-20 το τέταρτο σετ και 3-1 το ματς. Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός.

Τα σετ 3-1 σε 1.48: 25-21, 19-25, 25-21, 25-20

• 1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-21
  • 2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 19-25
  • 3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-18, 25-21
  • 4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 25-20

** Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων ενώ του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 7 (2/4επ., 5 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/9επ., 1 άσσος), Λάνγκερερ 12 (11/33επ., 1 άσσος, 44%υπ. – 41% άριστες), Μερκάδο 24 (24/49 επ.), Κέτσμαν 18 (17/35 επ., 1 άσσος, 54% υπ. – 46% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (6/12 επ. 4 μπλοκ) /  Μπελιά (λ. 71%υπ. – 36% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ., 40%), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φακή 3 (3 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (3/10 επ., 1  άσσος, 3 μπλοκ), Γουίντερς 9 (9/30 επ., 52% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σάλας 18 (16/42 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 36% άριστες), Κούμπουρα 17 (13/42 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 1 (1/4 επ.) / Κοσμά (λ. 20%υπ. – 20% άριστες), Γιώτα, Τσιτσιγιάννη 3 (3/9 επ.), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ., 33% υπ.)