Κακή διαχείριση και ζώνη τον «έπνιξαν»

Το μπάσκετ δεν είναι όπως το ποδόσφαιρο, άθλημα στιγμών. Είναι άθλημα momentum. Όταν μια ομάδα βρει ρυθμό, μπορεί να κερδίσει τον οποιονδήποτε. Κι από την άλλη, όταν μια άλλη επιτρέψει στον αντίπαλό της να βρει ρυθμό, τότε θα συμβεί ό,τι έγινε χθες βράδυ στο ΣΕΦ. Ο Παναθηναϊκός του -14 στο 29′ θα γυρίσει το ματς, θα βάλει 33 πόντους στην τελευταία περίοδο –λες και έγινε Golden State Warriors- και θα φύγει νικητής από το ΣΕΦ. Ένα αποτέλεσμα που έχει να κάνει με τον τρόπο που διαχειρίστηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας το ματς. Θέμα κακής διαχείρισης και άμυνα ζώνης.

Η ζώνη που τον «έπνιξε»

Λίγο πριν μπει το 2022, να βλέπεις μια ομάδα να παίζει άμυνα ζώνης ήταν λες και γύρισε ο χρόνος πίσω στη δεκαετία του 1980 και πιο πριν. Ο Πρίφτης γνώριζε καλά πώς μόνο έτσι θα μπορούσε να περιορίσει τον Ολυμπιακό. Όχι για να πάρει τη νίκη, αλλά για να μην υποστεί μια ευρεία ήττα στο ΣΕΦ. Να πάει το ματς σε χαμηλό τέμπο και να μην εκτεθεί. Έλα, όμως, που ο Μπαρτζώκας έπεσε σε αυτό το… τρυπάκι και την πάτησε! Στο 29′ η διαφορά είναι 14 πόντους (59-45). Στο 33′ η διαφορά είναι στους 12 (67-55). Και τι κάνει εκεί ο προπονητής του Ολυμπιακού; Τίποτα! Ή πιο σωστά τα έχει κάνει λάθος νωρίτερα. Διότι έχει αφήσει μέσα στο ματς παίκτες που παίζουν πολλή ώρα, όπως και άλλους που δεν μπορούν να τον βοηθήσουν. Βάσει της μορφής και του ρυθμού του ματς. Η ζώνη τον «έπνιξε» καθώς με 4/27 τρίποντα και 0/9 στην τελευταία περίοδο, δεν πας πουθενά.

Ζήτημα κακής διαχείρισης

Το… πρόβλημα του Μπαρτζώκα είναι συγκεκριμένο. Κοιτάει το… χρονόμετρο. Όχι τον ηλεκτρονικό πίνακα, αλλά αυτό που καταγράφει το χρόνο συμμετοχής των παικτών. Θέλει να τον μοιράζει. Κι αυτό πολλές φορές του γυρίζει μπούμερανγκ. Έτσι έγινε και χθες το απόγευμα στο ΣΕΦ. Ο Σλούκας ήταν κακός. Τον κράτησε στο παρκέ 26′ με τον διεθνή γκαρντ να έχει 0/5 τρίποντα και μόλις μία ασίστ! Ο Ντόρσεϊ άστοχος (1/7τρ.). Βεζένκοφ και Φαλ «ξεζουμίστηκαν» και στα τελευταία λεπτά το ματς… κλάταραν. Λαρεντζάκης, Μακ Κίσικ, Πρίντεζης, Ζαν Σαρλ, τους ξέχασε ο Μπαρτζώκας στο δεύτερο μέρος. Τα σχήματά του, αναφορικά με την περιφερειακή άμυνα, δεν βγήκαν. Το rotation έκλεισε υπερβολικά, ενώ θα μπορούσε να αποτελέσει ένα από τα βασικά «όπλα» του Ολυμπιακού για να πάρει το ματς. Γιατί έχει πιο «γεμάτο» ρόστερ, μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν το είδαμε. Θέμα κακής διαχείρισης και άμυνα ζώνης.

Το μάθημα «κλειδί» για το μέλλον

Μια ήττα δεν λέει κάτι. Δεν σημαίνει ουσιαστικά τίποτα. Η χθεσινή έχει διαφορετικές αναγνώσεις. Ο κόσμος του Ολυμπιακού περίμενε τη νίκη και σίγουρα το αποτέλεσμα τον έχει κάνει να σκάσει. Όχι το 76-81, αλλά ο τρόπος που ήρθε. Όμως η σεζόν έχει πολύ δρόμο. Οι δύο ομάδες θα παίξουν τουλάχιστον άλλες τρεις φορές φέτος (σ.σ. δύο στην Euroleague και μια στην Basket League). Θα πρέπει ο Μπαρτζώκας να μην ξανακάνει το ίδιο λάθος. Κάτι που έχουμε δει να συμβαίνει στις ήττες του Ολυμπιακού. Δεν πρέπει να μετρά τους χρόνους που παίζουν οι παίκτες του. Ανάλογα με τις συνθήκες στο ματς, πρέπει να παίρνει και τις αποφάσεις του για το ποιοι θα αγωνίζονται. Αν συμβεί αυτό, τότε το σίγουρο είναι ένα. Η ομάδα μπορεί να πετύχει πάρα πολλά, γιατί το ταλέντο της είναι «πλούσιο». Διαφορετικά…