Και του χρόνου!!!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την περίοδο 2016-2017, αφού επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ και αναδείχθηκε και τυπικά πρωταθλητής Ελλάδος για 44η φορά στην ιστορία του! Τα τέρματα για τους πρωταθλητές πέτυχαν ο αρχηγός, Τσόρι Ντομίνγκεζ στο 38ο λεπτό. Μεγάλος άτυχος ο Καρντόζο, είχε δύο δοκάρια και μία ακόμη τρομερή ευκαιρία να πετύχει τέρμα. Κάτω… από την βάση στο Fair Play ο Παναιτωλικός, καθώς οι παίκτες του τις περισσότερες φορές επιδόθηκαν σε πολύ σκληρό παιχνίδι, με την ανοχή του διαιτητή Κατσικογιάννη.

Ο αγώνας:

Ο Τάκης Λεμονής επέλεξε να παρατάξει στον τελευταίο αγώνα της σεζόν τον Καπίνο, τους Ντε λα Μπέγια – Φιγκέιρας σε αριστερό και δεξί άκρο της άμυνας αντίστυχα με δίδυμο στόπερ τους Μποτία – Ρέτσο. Στα χαφ βρέθηκαν οι Ρομαό – Μάρτινς, στα “φτερά” οι Μάριν και Ελιουνούσι, δεκάρι ο Τσόρι και μοναδικός προωθημένος ο Όσκαρ Καρντόζο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πρωταγωνιστή τον Παραγουανό φορ, ο οποίος για μία ακόμη βραδιά ήταν εξαιρετικά άτυχος αφού “έσπασε” τα δοκάρια στο Αγρίνιο, με το πρώτο να είναι ουσιαστικά η δεύτερη μεγάλη του ευκαιρία στο 18′. Αρχικά είδε την μπάλα στο 9′ να φεύγει άουτ σε κεφαλιά ψαράκι του, ενώ 9 λεπτά αργότερα, όπως προαναφέραμε, μετά το τακουνάκι του Μάριν στον Ελιουνούσι και την μεταβίβασή του στον Παραγουανό, ο τελευταίος έστειλε την μπάλα με δυνατό σουτ στο δοκάρι του Κυριακίδη.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Καρντόζο τελικά το κατάφερε ο Τσόρι στο 38ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Ντε λα Μπέγια από αριστερά, ο Παραγουανός έπιασε μία κεφαλιά, νικώντας τους πάντες στον αέρα αλλά και πάλι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ωστόσο ο επερχόμενος κάπτεν των ερυθρολεύκων, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν καλός, καθώς τα πολλά λάθη δεν έδωσαν την δυνατότητα στις δύο ομάδες να κάνουν το παιχνίδι τους.

Kάπως έτσι φτάσαμε στο 79ο λεπτό, όταν ο Ντε λα Μπέγια έγινε ξανά δημιουργός και με σέντρα από αριστερά βρήκε τον Ελιουνούσι στην περιοχή. Ο Νορβηγός έπιασε ένα πολύ ωραίο γυριστό σουτ, το οποίο “έσκασε” δύο φορές κάτω και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Κυριακίδη.

Από κει και ύστερα δεν συνέβη τίποτα το συγκλονιστικό εκτός από μία ευκαιρία του Κλέσιο να νικήσει τον Καπίνο στο τέλος του αγώνα. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε τυπικά πρωταθλητής αλλά όχι με τον επισημότερο τρόπο, καθώς άπαντες στο λιμάνι αναμένουν την φιέστα της στέψης του πρωταθλητή!

Και του χρόνου το 45ο!

Παναιτωλικός (M. Xάβος): Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Παπάζογλου (76’ Μπράβο), Λόπες, Ρόσα, Κλέσιο, Ρέι (80’ Γιαννιώτης), Βακράκος (64’ Βασιλούδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μάρτινς (58’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι, Ντομίνγκες (64’ Μπουχαλάκης), Μάριν (75’ Μανθάτης), Καρντόσο.