ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Και τώρα τρέχουμε

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε τελικά ισόπαλος 10-10 με την Γιουγκ στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά.

Οι ερυθρόλευκοι  έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο παιχνίδι, αν και βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη έπαθαν μπλακ – αουτ, με την Γιουγκ να βρίσκει τις λύσεις να παίρνει προβάδισμα στο σκορ. Oλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες μιας και οι παίκτες του Βλάχου έκαναν την αντεπίθεση τους στα τελευταία λεπτά, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή ώστε να τους δώσει τη νίκη.

Πλέον το κάθε παιχνίδι είναι τελικός για τους ερυθρόλευκους αν θέλουν να διεκδικήσουν την τρίτη προνομιούχο θέση και την πρόκριση στο Final – 8 του Τσάμπιονς Λιγκ.  Επόμενο παιχνίδι αυτό απέναντι στην Γιατράν στο Σπλίτ ενώ όλα όπως φαίνεται θα κριθούν στις 16 Μαρτίου στην αναμέτρηση με την Ζόλνοκ στο Πειραιά.

Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό, στο 5:04 του πρώτου οκταλέπτου, βρίσκοντας το κενό στην άμυνα των φιλοξενούμενων, στον παίκτη παραπάνω, για το 1-0. Η Γκιούγκ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Αργυρόπουλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» κάνοντας το 2-1 με εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια. Νέα επίθεση με παίκτη παραπάνω, πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και ο ο Γενηδουνιάς από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 και το συν δυο για πρώτη φορά στον αγώνα για τον Ολυμπιακό. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 4-2, χάρη σε ένα ακόμα τέρμα, το τρίτο προσωπικό, του Γενηδουνιά.

Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του συνόλου του Θοδωρή Βλάχου συνεχίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να διευρύνουν το προβάδισμα τους στα τρία τέρματα (5-2), με σκόρερ τον Αλέξανδρο Γούνα αυτή τη φορά. Ο Αργυρόπουλος έδωσε αέρα τεσσάρων γκολ στον Ολυμπιακό κάνοντας, στον παίκτη παραπάνω, το 6-2. Ο Ομπράντοβιτς απάντησε στα τέρματα των φιλοξενούμενων για το 7-4 στο 00:41 της δεύτερης περιόδου, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα νεκρό αμυντικά διάστημα του Ολυμπιακού, στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, έδωσε το δικαίωμα στην Γιούγκ να πλησιάσει στο ένα γκολ (7-6), λίγο πριν τα μέσα της περιόδου.
Την ίδια ώρα οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το 7-6 έμεινε μέχρι το φινάλε της περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή ουσιαστικά, μετά το 7-7 στο οποίο ισοφάρισε η Γιούγκ, με τον Παπαναστασίου, στο 7:26 της τέταρτης περιόδου. Οι Κροάτες διεύρυναν το σερί τους σε 5-0 και προηγήθηκαν με 9-7, 5:12 πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Γενηδουνιάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μείωσε σε 9-8, δίνοντας το σύνθημα για την ανατροπή. Ο Αλέξανδρος Γούνας, ισοφάρισε σε 9-9, με μια ακόμα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από σκληρό παιχνίδι των Κροατών. Με το τελικό 10-10 οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τους 12 στη μάχη για την πρόκριση στο Final-8, όπου θέλει να δώσει το “παρών” για 4η διαδοχική χρονιά στα τελικά του θεσμού. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς με πέντε γκολ.

Τα οχτάλεπτα: 4-2, 3-2, 0-2, 3-4

Ολυμπιακός : Γεννηδουνιά 5  Γούνας 2  Αργυρόπουλος 2 Ομπράντοβιτς 1

Γιουγκ: Φάτοβιτς 1 Λόνκαρ 2  Γιόκοβιτς 2 Γκάρσια 1 Μερκουλοφ 1 Παπαναστασίου 2 Ζουβέ λα 1