ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Και τώρα Πάντοβα

Κάνοντας επίδειξη δύναμης και μην αφήνοντας κανένα περιθώριο για να αντιδράσει ο Ολυμπιακός διέλυσε την Ρώσικη Ούγκρα με 20-6 για την 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Εuroleague.Πλέον οι ερυθρόλευκες στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι τελικό για την πρωτιά του ομίλου κόντρα στην Πάντοβα το πρωϊ (13:00) της Κυριακής. Πρώτο βιολί οι Έγκενς και Τσουκαλά με τέσσερα τέρματα.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με την Έγκενς στο 7:13. Η απάντηση στην ισοφάριση της Χάντι Μανσίσκ ήταν άμεση και η Έγκενς αρχικά, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 2-1, για να το διευρύνει ακόμα παραπάνω η Ελευθεριάδου (3-1 στο 3:35). Η Μπάκλινγκ έγραψε το 4-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη και με ένα σερί 3-0, χάρη στα γκολ των Μπάκλινγκ, Τσουκαλά και Έγκενς προηγήθηκε με 7-2 δείχνοντας ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Ελευθεριάδου και Έγκενς πρόσθεσαν δυο ακόμα τέρματα στην «ερυθρόλευκη» μηχανή για το 9-3, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Ασταμάτητες έφτασαν στην δεύτερη νίκη

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, η Αλεξάνδρα Ασημάκη, χρίστηκε σκόρερ, για το συν επτά του Ολυμπιακού (10-3) και η Χριστίνα Τσουκαλά ήταν αυτή που έγραψε το 11-4, στο 5:13. Όσο κυλούσε το παιχνίδι το σύνολο του Χάρη Παυλίδη, διεύρυνε το προβάδισμα του για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 14-5. Η Ελευθερία Πλευρίτου ανέβασε τη διαφορά στα δέκα γκολ, 15-5, στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και αποτυπώνεται και στο τελικό 20-6. Έγκενς και Τσουκαλά ήταν οι πρώτες σκόρερ με τέσσερα γκολ και ακολούθησε η Ασημάκη με τρία.

Τα οχτάλεπτα : 4-2, 5-1, 5-2 6-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2 Έγκενς 4, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη,Μπάκλινγκ 2,Ασημάκη 3, Μ. Πλευρίτου, Γκόφερς 1, Β. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου

Ούγκρα: Πέρσινα, Ισάκοβα 1, Κουζίλεβα, Ρζάφσκαγια 1, Ζαβαύλοβα, Λάπινα, Λεόνοβα, Τιμοφέεβα 1, Σιμόνοβα 2, Σουτιάγκινα, Κοκόλοβα 1, Στεπάκινα