Ήττα στο Ζηρίνειο

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ύψωσε «τείχος» στο Ζηρίνειο, τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε με 3-1 σετ και έτσι πήρε το τρίποντο στην αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 5-0 και απάντησε με ένα 3-0 σερί μειώνοντας τη διαφορά προσωρινά αφού στη συνέχεια η Κηφισιά έφτασε στο 7-3. Με πόντο του Ζουπάνη και άσσο του Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν εκ νέου στους 2 πόντους για το 7-5. Οι γηπεδούχοι στην εξέλιξη του σετ, διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 18-15 με τον Ολυμπιακό να αντιδράει με 3-0 σερί και να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο 18-18 με μπλοκ του Γιώργου Πετρέα. Ακολούθησε η απάντηση της Κηφισιάς η οποία προηγήθηκε εκ νέου με 21-18 και 23-20, κράτησε την πρωτοπορία μέχρι το τέλος του σετ το οποίο πήρε με 25-22 και έκανε το 1-0.

Το 2ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Μετά το 5-5, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 3-0 σερί αποκτώντας προβάδισμα 3 πόντων για πρώτη φορά για το 5-8 μετά από τις επιθέσεις των Ζουπάνη, Ράουβερντινκ και το λάθος του Ρεκ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 9-8 μετά από άσσο του Ρεκ αλλά άμεση ήταν και η «ερυθρόλευκη» απάντηση αφού με νέο 3-0 σερί, ο Θρύλος προηγήθηκε εκ νέου με 9-11 χάρη σε άσσο του Στιβαχτή. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με την Κηφισιά να τρέχει ένα σερί 5 διαδοχικών πόντων για το 14-11, ένα προβάδισμα που κράτησε μέχρι το 18-17, όταν ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκοι» σε 18-18 με τον Ράουβερντινκ. Ακολούθησε το προβάδισμα των γηπεδούχων (19-18), με τον Ράουβερντινκ να ισοφαρίζει ξανά (19-19) και τον Σμαραγδή με μπλοκ να βάζει τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (19-20), αλλά η Κηφισιά απάντησε για το 23-20. Οι Πειραιώτες απάντησαν με 4-0 σερί, πέρασαν μπροστά φτάνοντας στο σετ μπολ με 23-24 με τον Αλεξίεφ, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή αφού η Κηφισιά προσπέρασε ξανά με 25-24 και πήρε το σετ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-0, με δυο άσσους του Τερβαπόρτι (0-2, 0-4) και εμφανή διάθεση αντίδρασης, φτάνοντας στο 8-2 με μπλοκ του Ανδρεάδη και στο 10-3 με επίθεση του Σμαραγδή. Με κερδισμένο μπλοκ του Τερβαπόρτι διαμορφώθηκε το 12-5 και με άσσο του Σμιτ το 13-5 υπέρ του Θρύλου, ο οποίος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ακολούθησε στη συνέχεια το 8-16 με τον Ράουβερντινκ για να φτάσει σε διψήφιο αριθμό η διαφορά στο 9-19 που διαμόρφωσε ο Σμιτ. Ο Τερβαπόρτι έγραψε με άσσο το 9-21, ο Σμιτ με μπλοκ το 9-22 και με τον ίδιο τρόπο προήλθε το 25-12 χάρη στο οποίο μείωσε ο Ολυμπιακός με 2-1 τα σετ.

Πιο κλειστό και ισορροπημένο ήταν το 4ο σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 8-8. Στο σημείο αυτό η Κηφισιά απέκτησε τα προβάδισμα, το οποίο διατήρησε στην εξέλιξη του σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-16 αλλά οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά φτάνοντας στο 21-17 και στο 24-20. Ακολούθησε το 24-22 με τον Ράβουρεντινκ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής αφού η Κηφισιά πήγε στο 25-22 και στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Τα σετ: Κηφισιά – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22)