Ήττα από τις ΗΠΑ και τώρα «τελικός» με την Τσεχία

Βαριά ήττα από τις ΗΠΑ με 69-53 γνώρισε η Εθνική ομάδα, η οποία πλέον θτο ματς της Δευτέρας με την Τσεχία αποκτά χαρακτήρα τελικού με τη «γαλανόλευκη» να επιζητεί νίκη με 12 πόντους διαφορά

Την ήττα με 69-53 από τις ΗΠΑ γνώρισε  η Εθνική ομάδα μπάσκετ και πλέον καλείται να τα δώσει όλα για νίκη επί της Τσεχίας την Δευτέρα με διαφορά 12 πόντων, ώστε να τσεκάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ

To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να μην πήγε καλά επιθετικά ωστόσο  έδειξε τρομερή θέληση, ώστε να φανεί ανταγωνιστικό και να βάλει δύσκολα στους Αμερικανούς

Αυτό φάνηκε περίτρανα από το γεγονός ότι η ολοκλήρωση των τριών πρώτων δεκαλέτων βρήκε την γαλανόλευκη να πετυχψίνει μόλις και μετά βίας 37 πόντους εκ των οποίων οι 15 ήταν του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στατιστικά το πρόβλημα της επίθεσης ήταν κάτι παραπάνω από ορατό, με αποτέλεσμα οι ΗΠΑ να φτάσουν σε μία πολύ εύκολη νίκη και να πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.  Μοναδικός… επιζών από την συνολικά κακή εμφάνιση της Ελλάδας ήταν ο “Greek Freak” που πέτυχε double double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με τη συνηθισμένη πεντάδα της, με τον Γιάννη Μπουρούση να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, έχοντας δίπλα του τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και στην περιφέρεια τους Καλάθη, Παπανικολάου και Παπαπέτρου. Το ξεκίνημα της «γαλανόλευκης» ήταν καλό, με τον Γιάννη να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και με τρίποντο του να δίνει αρχικό προβάδισμα στην Εθνική με 7-4, ενώ και στη συνέχεια διατήρησε την ομάδα στο σκορ. Όσο περνούσε η ώρα, οι ΗΠΑ έβρισκαν ρυθμό και προσαρμόζονταν πάνω στον «Greek Freak», την ώρα που η αστοχία της Εθνικής άρχιζε να κάνει αισθητή την παρουσία της. Η αμυντική προσήλωση της Εθνικής, σε συνδυασμό με το άνοιγμα του rotation για να δοθούν ανάσες στους βασικούς, έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να παραμείνει κοντά στο σκορ, με τους Αμερικανούς να ξεφεύγουν για πρώτη φορά στους 6 (19-13) στο τελευταίο λεπτό.

Στο β’ δεκάλεπτο η Εθνική πραγματοποίησε τη χειρότερη περίοδο της στη φετινή διοργάνωση, πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους, με την άμυνα της να τη σώζει από μία μεγαλύτερη διαφορά. Ο Γιάννης μπορεί να επέστρεψε στο παρκέ, όμως οι οδηγίες του Πόποβιτς στους παίκτες του για τον τρόπο που θα μαρκάρεται, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου απομονωμένος. Η «γαλανόλευκη» δημιουργούσε φάσεις, όμως η αστοχία ήταν μεγάλη τόσο από τα 6,75 όσο και κοντά ή μέσα στο καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα, ενώ για αρκετά ώρα η Εθνική δεν είχε πετύχει καλάθι. Το 25% ευστοχίας της Εθνικής ήταν το μεγάλο πρόβλημα που έπρεπε να λύσει ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-25.

Στο β’ ημίχρονο μπορεί η έναρξη και η ενέργεια του Γιάννη να έδειχναν ότι η Εθνική μπορεί να κυνηγήσει κάτι από το παιχνίδι, εν τούτοις τα πράγματα έγιναν όλο και χειρότερα. Η Εθνική συνέχισε να πληρώνει την πολύ κακή επιθετική της λειτουργία, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Το ποσοστό στα δίποντα μπορεί να βελτιώθηκε, μετά και τις πρωτοβουλίες του Γιάννη, όμως στα τρίποντα μειωνόταν συνεχώς, την ώρα που οι μόλις 7 ασίστ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αποδείκνυαν την κακή κατάσταση στην οποία βρισκόταν η ομάδα. ΟΙ ΗΠΑ από την πλευρά τους μπορεί να μην είχαν μεγάλη ευχέρεια στα μακρινά σουτ, είχαν όμως προσεγγίσει στο 100% τις οδηγίες του Πόποβιτς, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στο +17, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-37.

Το φινάλε του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις ΗΠΑ να φτάνουν τη διαφορά ακόμα και στο +19 (61-42), με την Εθνική να ρίχνει κατά κάποιο τρόπο λευκή πετσέτα και τον Θανάση Σκουρτόπουλο να βάζει στα εναπομείναντα λεπτά τους παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Το σχήμα με τον Θανάση Αντετοκούνμπο και τον Βασιλόπουλο στη γραμμή των “ψηλών” έδωσε ενέργεια και αθλητικότητα, με την Εθνική να μειώνει τη διαφορά ακόμα και στους 11, όμως ήδη οι ΗΠΑ είχαν κατεβάσει ταχύτητες και είχαν θέσει πλέον σε πρώτη μοίρα το… θέαμα. Η ήττα ήταν πλέον αναπόφευκτη για την Εθνική, η οποία πλέον καλείται να τα δώσει όλα για όλα στον αγώνα με την Τσεχία, αν θέλει να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 8-25, 54-37, 69-53