Ηττα στο τέλος για τον Ολυμπιακό

Μετά απο ένα ματς που είχε χιτσκοκικό φινάλε ο Ολυμπιακός…..τον Ερυθρό Αστέρα σε φιλική αναμέτρηση στην οποία τιμήθηκε ο Μίλαν Τόμιτς για την προσφορά του στον Ολυμπιακό.

Ηταν ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες ,ωστόσο από το 3ο λεπτό και μετά ,οι Πειραιώτες έβγαζαν  μεγαλύτερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν με 19-11, έχοντας τον  Μπράντον Πολ “ζεστό”. Ωστόσο ,η χαλάρωση στην άμυνα από τους παίκτες και ένα 0-9 σερί των Σέρβων έφεραν το 19-20.

Στη δεύτερη περίοδο, η είσοδος του Κουζμίνσκας βοήθησε σε μεγάλο βαθμό  τον Ολυμπιακό να βρεί επιθετικές λύσεις με τον Λιθουανό να είναι εξαιρετικός. Με σερί 8-0 φτάσαμε στο 27-22 ,ενώ με τους Πάντερ,Πολ και Χαπ να είναι εύστχοι και την άμυνα πολύ “σφιχτή” η διαφορά έφτασε στο +9(33-24).

Με το ημίχρονο να “κλείνει ” στο 35-30.

Στην 3ή περίοδο, ο Ολυμπιακός, έφτασε στο +10(44-34) με τους Πειραιώτες να  έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να συντηρούν μία διαφορά έξι έως 8 οκτώ πόντων, αλλά με δύο καλές άμυνες  και “τελειώματα” από Κουζμίνσκας και Παπανικολάου, η περίοδος “έκλεισε” στο +10(55-45).

Ο Αστέρας έβγαλε  αντίδταση στην τελευταία περίοδο ,εκκμεταλλεύτηκε την καλή περιφερεριακή του άμυνα  και βρίσκονταις χώρους και σουτ έφτασε το παιχνίδι στην ισοπαλία  με τον Τζένκινς να  παίρνει τη μπαγκέτα τοτυ σκοραρίσματος έχοντας 10 σερί πόντους.

Στα δύσκολα, όμως, ο Σπανούλης  ήταν εκεί..Με δύο τρίποντα  και το σκορ στο 59-59  ο Kill bill πήρε πάνω του την ιστορία και η διαφορτά πήγε στο +6.

Η ασίστ του αρχηγού στον Πρίντεζη έφερε το +8, αλλά ο Αστέρας με 0-8 σερί έφερε το ματς  στα ίσα ,με δύο τρίποντα απο Μπαρον  και  Τζένινγκς. Ο τελευταίος πήγε να “σκοτώσει”  με τρίποντο εκ νέου τον Ολυμπιακό αλλά η καλή άμυνα του Τσέρι και το καλάθι στον αιφνιδιασμό έκαναν το 69-67 , αλλά ο Αμερικανός αστόχησε στη βολή.

Ο Μπαρόν απάντησε με ένα …Σπανούλειο τετράποντο(τρίποντο και φάουλ) 35’6 πριν το τέλος  για το 69-71 και το ματς βάδιζε σε τεντωμένο σκοινί.

Ο Πόλ  με προσωπική ενέργεια, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε και φάουλ, όμως αστόχησε στη βολή και στη συνέχεια , ο Γκιστ με προσωπική ενέργεια έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Σέρβους για το 71-73.
Σπανούλης και Πάντερ αστόχησαν σε τρίποντα και κάπως έτσι ο Αστέρας έφυγε με τη νίκη.